Prepáčte, kde nakupujete?
Plnotučné mlieko nestojí cez 1€ (cca 0,90€)
Nehovoriac o tom, že porovnávate to v plastovom vrecku s krabicovým.
Spomeniete si čo stálo krabicové? (5 Kčs)
Prepáčte, kde nakupujete?
Plnotučné mlieko nestojí cez 1€ (cca 0,90€)
Nehovoriac o tom, že porovnávate to v plastovom vrecku s krabicovým.
Spomeniete si čo stálo krabicové? (5 Kčs)
Máš tam malú chybu.
Ak dosadíš 5379 Sk a rok 1993 do kalkulačky dostaneš 567€ a túto sumu sme prekonali.
Pravdepodobne si dosadil 5379 Sk a rok 1989 a pre je výsledok 1405€.
Priemerná mzda v roku 1989 bola 3142 Kčs a tá dáva výsledok 820€ pre rok 2018.
Po roku 1989 sa inflácia znehodnotila mzdy (Okolo roku 1992 to bolo najhoršie)
Potom sme sa z toho "vyhrabali"
Neviem čo považuješ za Európu ty, ale dívaš sa len na západ.
Nemyslím si, že je to hlavný problém, ale ..
Na vojne sa mohlo hovoriť slovensky alebo česky.
Aj za mojich čias tam chlapci z maďarského prostredia, čo poriadne nevedeli po slovensky, mali značné problémy.
Samozrejme vlastníctvo je dané vlastnením domov a bytov vybudovaných za socializmu.
Nie je to ale jediný faktor. Zostalo nám aj presvedčenie podporované cenou podnájmov, že sa treba o byt postarať.
Dnes majú Slováci hypotéky za cca 30 mld. , čo predstavuje cca 300 000 bytov. Stavebne to sú z veľkej časti socialistické byty, ale nadobudnuté v kapitalizme za komerčne ceny.
Rozdiely sú aj západných krajinách. Trocha poznám situáciu v Španielsku.
Vysoko sú aj iné krajiny:
Singapur.........90.7%
Nórsko............82. 8
Španielsko.......78.2
a naopak
Švajčiarsko........43.4
Nemecko...........5 1.9
Rakúsko............55.0
Nižší je podiel aj v ČR Česká 78.0%.
Vzhľadom na rovnakú minulosť zo SR sa mi 12% rozdielu zdá dosť.
Tu je prehľad.
IC vlaky nesmú byť dotované.
S pokutami súhlasím. Pridal by som trest verejných prác.
Ak niekto niečo zasprejuje, nech 3 také poškodenia odstráni.
Ak niekto hodí niečo na čiernu skládku, nech 3 také skládky uprace,
špekulant to je povolanie?
ústavní právnici - tých máme koľko?
Ministri - tých tiež nebude až tak veľa
Úradníci v bankách plat 1000€ považujete za nejaké terno?
Manažéri - skutoční si tie peniaze zaslúžia.
Akcionári - veď si kúpte akcie a užívajte
Mám pocit, že nenávidíte každého, kto je schopnejší ako Vy
Opakujem sa, ale keď viacerí píšete rovnaký nezmysel.
Poistné, ktoré poisťovňa vyzbiera jej nepatrí. Poistné sa prerozdeľuje medzi poistencami podľa veku a diagnóz.
Zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení ... § 27 a) a nasledujúce.
Ale veď ti ju poisťovňa zabezpečuje. V ústave nieje, že máš nárok na MUDr. XY.
Žiaľ, ani ty toho veľa nevieš. Inak by si vedel, že poistné, ktoré poisťovňa vyzbiera jej nepatrí.
Zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení ...
§ 27 a) a nasledujúce.
Poisťovňa musí dodržať minimálnu sieť. Nie je povinná zazmluvniť každého lekára.
Vy si môžete vybrať lekára aj poisťovňu, ale ak nechcete platiť, tak lekár musí mať zmluvu s Vašou poisťovňou.
Rovnako lekári ak nie sú spokojný s podmienkami, ktoré im ponúkla niektorá poisťovňa, tak nie sú povinný uzatvoriť s ňou zmluvu.
Neviem prečo tak lekári vykrikovali, jednoducho mali dať na dvere oznam, že pacientov VšZP (okrem akútnych prípadov) neošetrujú.
Ak máte poistené auto, je to isté. Ak som poistil v Allianz, tak mi to v Kooperatíve nepreplatia.
Ak mi poisťovňa povie, že ceny môjho servisu neakceptuje, musím to rešpektovať.
To je len teória.
Včera som bol v jednej malej banke. 2 pracovníci na malej pobočke stíhali všetko.
95% položiek cenníka je zadarmo.
Potom máme veľké banky, veľká pobočka, veľa pracovníkov, čakanie v rade, poplatky tak 100€ ročne.
Ešteže máme v meste pobočku malej banky.
Nemajú bankomaty, ale jeden výber mesačne je zadarmo kdekoľvek na svete.
Výber na pobočke nad 50€ tiež zadarmo.
Objem peňazí za správu klientov je nejaké % z vybraných prostriedkov.
Na správu ide 1% z vybraných peňazí.
Suma vybraných peňazí je konštantná, bez ohľadu na počet poisťovní.
Teraz tomu prestávam rozumieť.
Preferujete "štátne" firmy a v zápätí napíšete toto o SAV.
Nie že by to nebola pravda.
Aké štátne firmy Ste mali na mysli?
Horšie je, že sa DOSTALO na špekulantov.
Vy ako socialista,nikdy neuznáte, že súkromný sektor dokáže byť efektívnejší.
Napriek tomu, som za to aby sa prostriedky získali aj "štátne" firmy, VŠ.
p. Rybár chcel som Vám niečo napísať, ale najprv som sa trocha poobzeral. A pochopil som.
Vy nikdy nebudete pravičiar. Boli Ste chudobný a ak nevyhráte v lotérii, tak aj taký zomriete.
Taký človek nikdy nepochopí pravicu.
Nesrovnal mal najprv plat 4500 až minulý rok mu ho znížili na 3300. Takže s platom 3300 pracoval asi 6 mesiacov. Reálny rozdiel 5 316 - 4500 = 816 (+18%)
2 000 mesačne by zachránilo 1 školu. Koľko ich je v Ba.
Týmto nechcem obhajovať plat primátora, len poukazujem, že aj keby robil zadarmo tak to na poukazy v Ba stačiť ani zďaleka nebude. Ba bude potrebovať tak možno 4 mil ročne.
Iste máme každý nejaké rezervy, ale mestá v roku 2019 dostali min. tieto ďalšie úlohy:
1, zimné čistenie chodnikov +1% nákladov
2, Dovybavenie jedální pre "obedy zdarma" +0,5% nákladov
Výdavky miest na
- ZŠ asi 20% rozpočtu.
- MŠ 10% rozpočtu.
- Športové zariadenia 5% (plavárne, haly, ..)
- sociálne služby 5% (Domovy SS)
- Mestská polícia 3%
- Investičná výstavba 5-15%
- Splátky úverov 5-10%
- Komunálne činnosti a životné prostredie (Mestské služby) 20%
- Vnútorná sprava 10-15%
V krajskom meste je to cca 600€ na obyvateľa.
Celkovo to bude viac 4,4 mld/ 5,4 mil = 800€
Teraz budú niektorí (49 zamestnancov ešte nie, 51 už áno) platiť cca 1/2 platu navyše.
Máme odmeny tak to vyrovnáme.
Škola z 800 žiakmi má cca 64 ped. zamestnancov + prevádzka + kuchyňa..
Takže cca 80 zamestnancov chce poukaz vo výške 1/2 mzdy.
Asi si v živote nepodnikal. Možno by si videl výplatu aj z inej strany.
Nemám každý rok nové auto a na dovolenku chodím na jednu.
Nikto netvrdil, že systém bude fungovať po 10 rokoch.
10 rokov bola min. doba šetrenia. Pôvodne sa dokonca požadovalo 15 rokov.
Reálne si myslím, že je potrebných min. 20 rokov.
1.pilier je silne dotovaný, za 12 rokov tam štát nalial 10 mld. zo štátneho rozpočtu, ďalších 10 mld. vykradli z iných fondov SP. Ak by sa to nedialo, boli by dôchodky z 1. piliera nižšie.
Čo si má doštudovať?
Dostať by mohla jeho manželka a to vdovský dôchodok.
Teoreticky deti sirotský, ale 62 ročný muži už nemajú nezaopatrené deti.
Iste, časť kryla výpadok spôsobený 2P, to som nikdy nepopieral.
Celkový transfer za 12 rokov do fondu starobného poistenia bol cca 20 mld. €.
(10 mld. ŠR, 10 mld. z iných fondov SP) Do 2.piliera "odišlo len" cca 8 mld. €
Budete možno tvrdiť, že prevody medzi fondami sú v poriadku, ale nie sú.
Súhlasil by som s pôžičkou medzi fondami, ale nie trvalým dotovaním.
Presunmi sú ukrátený napr. účastníci 2. piliera. Ak sa na výplatu dôchodkov použije aj rezervný fond vo výške 4,75%, tak by mal byť pomer krátenia dôchodku z 1. piliera nie
4,5% / 18% ale 4,5%/(18+4,75)%.
Druhým problémom je reálna potreba daných fondov.
Ak platíme do fondu nezamestnanosti, tak by mal slúžiť na tento účel.
Ak je prebytkový môžme urobiť 3 veci:
- znížime % odvodu do neho
- zlepšíme podmienky pri vyplácaní podpôr (vyššia suma, dlhšia doba,...)
- vytvoríme vo fonde rezervu na "horšie časy" napr. vyššia nezamestnanosť
Ak ale použijeme peniaze na niečo iné, je to podvod na poistencoch.
Odporúčame