On Vás kopíruje? Len aby som vedel odkiaľ tie "myšlienky" berie.
On Vás kopíruje? Len aby som vedel odkiaľ tie "myšlienky" berie.
Takže reálne stál pozemok viac ako 30 000€.
Aj ten čo stavia byt, nemôže kúpiť pozemok len pod stavbu. Stavbu musí napojiť aj na cestu, vybudovať parkovisko.
Prepáč, ale "Už len krov a strecha a vnútorné omietky" a "urobené podlahové kúrenie (zatiaľ bez kotla), rozvod elektriny aj so zásuvkami, vypínačmi a bodovými svetlami." je pre mňa nepochopiteľný postup pri výstavbe.
Nemá to strechu, ale má to rozvod elektriny zo svetlami.
Čo je to skromne vybavený?
Bodové svietidlo vieš kúpiť za 2€, aj za 100-200€.
Zásuvka môže byť za 5, 15 a aj 40€.
O inteligentnej domácnosti nejdem písať.
Rovnako to bude obkladmi, dlažbami, sanitou.
Pračka sa bude točiť kľukou a variť a kúriť sa bude v peci.
Svietiť sa dá petrolejkou. Ale to je 19. storočie.
V našich podmienkach je ostrovný (nepripojený) systém na výrobu elektriny nereálny.
Najlacnejším, aj keď drahým riešením, by bol dieselový motorgenerátor.
FV skúšajú na vysokohorských chatách (Teryho, Zbojnícka).
Napriek tomu, že chatu "oblepili" panelmi (30 panelov, 9kWp) postačuje len na osvetlenie, nabíjačky a spotrebiče. Už majú aj chladničku. Cena bola cca 90 000€.
Mzdy rastú, ale stúpa aj počet dôchodcov.
Môžme "minúť" všetky odvody na dôchodky, ale "nedotujme" ich.
Ak bude rásť počet dôchodcov, budú klesať dôchodky?
Systém PayAsYouGo má mnohé výhody, má však aj nevýhody.
Veľmi dobre fungoval pri rastúcej populácii.
Aj pri vyrovnanom stave (napr 1 mil detí, 2 mil pracujúcich, 1 mil dôchodcov) je asi najlepším.
Bez problémov by zniesol valorizáciu podľa rastu platov.
Problémy nastanú:
- pri rastúcom počte dôchodcov - za posledných 14 rokov je nárast 17% a to napriek tomu, že sme výrazne (ženám o cca 8 a mužom o 3 roky) oddialili dôchodok.
- klesajúcom počte pracujúcich, to zatiaľ nenastáva, ale podľa počtu narodených detí je jasné, že k tomu dôjde.
Vo veku 0-24 rokov je teraz cca 1435 tisíc detí,
vo veku 40-64 rokov je 1 894 tisíc pracujúcich. Iste nie všetci pracujú.
O 25 rokov bude chýbať 459 tisíc pracujúcich.
Dnešných 1,4 milióna budúcich rodičov, nebude mať 1,9 mil. detí ale cca 1 mil.
Začnime od začiatku:
1, veľkosť pozemku
2, cena za m2
Cena pozemku sa pohybuje od cca 10 do 200 € za m2
Na pozemok aj v "zapadákove" treba 5000€.
V okresnom meste to bude cca 30-60€ za m2,minimum za rozumný pozemok je 18 000€
V krajskom meste od 60 - 120 €/m2, minimum za rozumný pozemok je 40 000€
Už len strecha a vnútorné omietky?
Nechce sa mi vymenovať čo ti všetko chýba. Ty máš len 1/2 hrubej stavby. Takže tých 350€ bude hrubá stavba. Potom prirátaj ešte raz 350€ a budeš mať skromne vybavený dom.
Ak nechceš lekárov dehonestovať, môžeš im pri každej návšteve priplatiť.
Nezabudni ani na nemocnice.
Hlavne nezabudni, že najväčšiu časť peňazí budeš potrebovať po 60. roku života.
Lekári v ambulanciách rozhodne nie sú to najpodstatnejšie.
Z poistenia je tu jeden balík.
My si nerozumieme. Ja rozumiem výpočtu.
Ja sa pýtam, akú zásluhu má dôchodca, na zvýšených príjmoch pracujúcich?
Ak dnes niekto robí nadčasy a zvýši príjmy, prečo by z toho mali profitovať dôchodcovia.
Čo je pre dôchodcu lepšie:
1, Keď mu garantujeme "rovnaké" príjmy počas dôchodku.
Počas celej doby, môže z dôchodku nakúpiť rovnaké množstvo tovarov a služieb.
To je princíp valorizácie podľa inflácie.
2, Keby sme im garantovali príjmy podľa miezd.
Tu by sa mzdy mohli silne prepadnúť, oproti inflácii.
Napr.inflácia v roku 1992 bola cca 60%, rast miezd bol "len" 20%.
Pre pracujúceho porovnávame jeho príjem s priemerným príjmom. (OMB). Zohľadníme úroveň miezd a vypočítame dôchodok. Vypočítaný dôchodok považujeme za správny.
Nie je pravda, že dôchodca ktorý odišiel na dôchodok pred 10 rokmi je poškodený.
Každý jeden krát využil nárast ADH a následne je jeho dôchodok "len" valorizovaný. Valorizácie o pevné čiastky boli vždy vyššie ako inflácia.
Čo má rast miezd s dôchodkami?
Ak mi to vysvetlíte, môžeme diskutovať ďalej.
Fyziologické potreby asi neodstránime.
Časy na tieto potreby sú dané v zákone a mali by platiť pre všetkých.
V čom vidím rezervy je administratíva, ktorá nevyžaduje vzdelanie lekára.
Tou by som nezaťažoval lekára a lekár by sa mohol venovať liečeniu.
Máme aj slobodnú voľbu autoservisu, ale je ťažké nájsť slušný autoservis.
V prípade lekárov, je to len o trochu lepšie.
Stále treba uvažovať tak, že nabíjanie mimo domu je doplnkovým.
Problém nie je postaviť nabíjačku 1000 kW, problém je, aby to umožnili batérie.
Možno by stálo za
Cesta do HR nie je pre EV, rovnako ako sa do HR nevyberiete na traktore.
Ak by bol reálny dojazd 400-500km, min. 100kWh batéria, tak by to auto začalo dávať zmysel.
Myslím, že to nie je tak ďaleko.
Počet stojanov ovplyvnia 2
- nabíjanie doma, až 2/3 energie bude "načerpanej" doma. už to by znamenalo, že stačí 2x toľko stojanov
- dnešné čerpacie stanice sú nevyužité
Ak aj odhliadneme od nočných hodín, tak si dovolím tvrdiť, že 2/3 stojanov na dnešných čerpačkách je nevyužitých. Iste v piatok poobede v BA, môže byť plno a dokonca sa čaká.
Hodinu pri pokladni? To si dosť prehnal. Ak zájdeš do A, tak cesta tam a späť trvá koľko?
Automatické pokladnice pri skenovaní počas nákupu sú celkom v pohode.
Môže si ho uplatniť každý. Otázka je koľko tým získa.
50% sa mi zdá veľa. To už ten predpis musí byť veľmi drahý.
Máš pravdu, ale nie celkom.
Ak by to urobili všetci tak by to dopadlo takto:
Predpísané poistné by sa znížilo zo 173 na 140€, to je o 33€ na 1 auto.
Výber poistného by klesol o 66 miliónov a to by poisťovne zakázali dávať 25% zľavy.
Potom by ti všade vysvetlili, že minimum je 160€.
Teraz mnohí zaplatia 173€ a ty si môžeš vybaviť zľavu na 140€
V prvej časti máš pravdu. Obyvatelia CH, A v zahraničí nakupujú.
Tak ty sa vyhýbaš plateniu DPH v SR a vyvážaš naše peniaze do Rakúska?
Iste tam aj natankuješ a okradneš SR o ďalšiu daň.
Mal by si rozhodne zmeniť zástavu.
Máme aj v SR kvalitné potraviny. Skú trocha
To je taký markenting. (slušne napísané).
Vieš kúpiť lôžko za 2500€. Predpokladanú hodnotu zákazky nastavíš na 3 000€ x 10 000 postelí = 30 miliónov.
Vysúťažíš lôžka za 2 800€ (predražené o 300€/ks x 10 000 = 3 mil. do vrecka.
Vyhlásenie ale urobíš, že si 2 mil. ušetril (28 mil. je menej ako 30 mil.).
Za 2 mil. môžeš nakúpiť 2 000 000/2 800 cca 700 lôžok navyše.
Všetko ok. Len porovnanie s výdavkami ŠR kapitola min. zdravotníctva nie je celkom na mieste.
Zdravie je v SR financované zo zdravotných poisťovní.
Ročné výdavky sa pohybujú na ú rovni 6 mld.€.
Tak drahých pacientov ako je M.Sch. v SR nemáme, ale nie sme tak ďaleko.
Najdrahší pacient stál VšZP 1,7 milióna €, Michael stál rodinu cez 3 milióny za rok.
K nákupu F16 sa nevyjadrím, na rozdiel od všetkých diskutujúcich sa necítim kompetentný.
Dôchodcov však máme však cca 1, 1 milióna. Platiť to budeme cca 4 roky.
1 600 000 000/ 1 100 000 = 1 454 € po dobu 4 rokov by to teoreticky znížilo dôchodok o 30€
Kým pôjdu 40 ročný do dôchodku, tak platba bude dávno splatená.
Platba sa samozrejme nepôjde s fondov sociálnej poisťovne.
Odporúčame