V Európe jazdi 330 mil. aút a 1,3 mil elektrických t.j.0,4%. Nazvať to boomom, je dosť silné pomenovanie.
Vyčleniť na EV a PHEV 5 mil. €, ktoré sa nepodarilo minúť za 18 mesiacov a do akcie natlačili mestá a obce.
Naftovým budeme robiť "zle" (zakazovať im vjazd) a brať od nich dane (daň z nafty cca 600€ rok)
Elektrickým dáme dotáciu 5 000€ a prakticky nevyberieme daň a ešte budeme dotovať nabíjačky.
Odstavenie Elektrárne Nováky sa dá zrealizovať do 3 rokov.
Ušetríme 100 mil. ročne, dáme ich baníkom vo forme 2 ročného odstupného.
Ako bonus ušetríme 1,8 mil ton CO2, = cca 1 mil vozidiel, ktoré by sme nahradili EV.
Na 1 mil. EV by sme ale potrebovali dotáciu 5 000 x 1 mil. = 5 miliárd.
EV je rentabilné pri vysokom počte km. Auto šetrí 6€ na 100 km
Pri EV, ktoré je o 15 000€ drahšie je návratnosť 15 000/0,06 = 250 000km
Taxík najazdí 10x toľko =150 000 ročne, by mal mať návratnosť do 2 rokov.
Prečo máme taxík dotovať, keď on je ten, čo sa mu to oplatí bez dotácie.


