Je vidieť, že tomu rozumieš. Zmluvu možno zrušiť?
Toto je 2.pilier, nie ŽP.
Je vidieť, že tomu rozumieš. Zmluvu možno zrušiť?
Toto je 2.pilier, nie ŽP.
Tie počty som nepočítal ale kopíroval z ŠÚ.
Rezerva na úradoch, či medzi nezamestnanými je. Len neviem, či tí ľudia budú robiť na linke.
Obávam sa, že nemáme silu ich k tomu donútiť. Niečo by sa dalo spraviť mzdou.
Zmeniť to v priebehu 20 rokov bude problém. Nie je to nemožné.
Napr. máme teraz generáciu 20- 40 ročných a je ich 20 x 70 000= 1,4 mil.
Majú 0-19 ročné deti a tých je len 20 x 50 000 = 1 mil.
Na 1 ženu teda pripadá 1 000 000/ 700 000 = 1,4 dieťaťa na ženu.
Aby sme mali o 20 rokov 20 x 70 000 = 1,4 mil. detí
Musí 500 000 žien porodiť 1,4 mil detí t.j. 2,8 dieťaťa na 1 ženu. po dobu 20 rokov.
To bolo naposledy okolo roku 1970.
Iste nie všetko možno dať zákonom. Invalidita môže vzniknúť rôzne.
Netvrdím, že prípady ktoré opisujete neexistujú.
Odkiaľ máte info, koľko berie ten alkoholik? Suseda povedala?
Niekto zdravý, by aj Vám mohol povedať, že on žiadny ID nedostáva.
Stačí aby postihnutie toho "zdravého" bolo 39% a vaše 45%.
Počet ID z mladosti je cca 15 000 a priemerný dôchodok je 272€. Snáď tých 15 000 nie sú všetko alkoholici.
Rodia sa nám aj postihnuté deti a pre tie je takýto dôchodok dôležitý.
Vaša prvá myšlienka ísť do dôchodku až v roku 2019 je určite lepšia.
Tak ako správne uvažujete ADH sa zvýši o viac ako valorizácia.
Valorizácia kopíruje infláciu a tá je nižšia ako rast miezd.
Ak váha, môže počkať do roku 2019. Potom je možné urobiť presný výpočet.
O dôchodok môžno žiadať aj zo spätnou platnosťou 3 roky. Takže ak by to bolo výhodnejšie tak môže v roku 2019 požiadať o dôchodok k 31.12.2018.
Ak som správne pochopil, že nárok na starobný nie predčasný dôchodok jej vznikne už v 12/2018. Ak jej vznikne až 02/2019 tak je to o tom koľko si trúfa sa dožiť.
Všetky peniaze v DSS sú tvoje vlastné. Ak si zakúpiš poistenie tak si odovzdal svoje peniaze poisťovni.
To môžeš a nemusíš urobiť.
Už sme to preberali viackrát a stále tie isté chyby
Iba konštatujem fakty
o II.pilieri:
- výška dôchodku - fixná alebo s valorizáciou
- garancia vyplatenia sumy max. za dobu 7 rokov (84 mesiacov)
o I.pilieri:
- výška dôchodku - s valorizáciou, ktorú určuje vláda
- garancia vyplatenia sumy max. za dobu 0 rokov (0 mesiacov)
čo je pre koho lepšie, si musí zvážiť každý sám. Prípadne by sa mal poradiť s niekým kto má informácie a je dôveryhodný. Určite to nie je agent.
Ja som za rozdelenie aktív. Niečo na istotu (1.pilier), niečo možný vyšší dôchodok.
Čomu nerozumiete?
Napriek značnému zvýšeniu veku odchodu do dôchodku je na dôchodku viac ľudí a sú tam rovnako dlho.
To sa dá ľahko spočítať.
Čo sa dá manipulovať na tom, či človek žije alebo je mŕtvy?
Snáď nevyplácame dôchodky mŕtvym dušiam?
320 000 absolventov škôl za 5 rokov asi ťažko? Na SOŠ a Gymnáziách študuje podľa ŠÚ 198 000 študentov.
asi 50 000 v jednom ročníku. Takže za 5 rokov skončí 250 000 žiakov nie 320 000. Pribudnú absolventi VŠ, lenže tých na VŠ nahradia absolventi SŠ. Predlžovanie odchodu do dôchodku za 5 rokov zadrží max 1 ročník čo nie je viac ako 50 000 pracujúcich.
Stačilo by zamestnať nezamestnaných a vrátiť tých čo odišli. Obávam sa, že tu už máme malé rezervy.
Nemci nechcú ani AE. Ale nie je to tak, že by to nemali rozmyslené.
Ten NS2 nestavajú náhodou. Budú potrebovať veľa plynu na výrobu elektriny.
Hovoríte o invalidných dôchodcoch vo veku do 20 rokov, ktorí nikdy nepracovali.
Všetkých invalidných dôchodcov je 227 000, plný invalidný dôchodok berie 112 000 z nich.
Priemerná výška invalidného dôchodku z mladosti je 272€ zdroj: https://www.socpoist.sk/646/1614s
Treba povedať, že o odchode na invalidný dôchodok sa nemožno rozhodnúť, ale pomerne vážne sa to posudzuje a po istej dobe prehodnocuje.
Zlé sociálne podmienky majú iste vplyv na zdravotný stav občanov na ktorých narážate. Ale závidieť invalidom nie je čo.
A všimli Ste si okrem aút aj to že sa dožívame vyššieho veku.
Tak som sa pozrel do úmrtnostných tabuliek
pre rok 1989, platí že:
- 56 ročná dôchodkyňa sa dožije ešte 22 rokov
- 60 ročný dôchodca sa dožije ešte 15 rokov
pre rok 1989, platí že:
- 62 ročná dôchodkyňa sa dožije ešte 21 rokov
- 62 ročný dôchodca sa dožije ešte 17 rokov
Pri akom plate dosahuje dôchodok 29% mzdy.
Pri hrubom plate na úrovni priemeru (POMB=1), je po 40 rokoch dôchodok 40x1x11,9 = 476€ v čistom
Z hr. platu 1000€ ste dostali 762€ v čistom
476/762 = 62,4%
Pri minimálnej mzde dostanete minimálny dôchodok, je po 40 rokoch dôchodok 313,20€ v čistom
Z hr. platu 480€ ste dostali 403€ v čistom
313/403 =77%
Je možný aj 29% ale bude to pri veľmi vysokom plate napr. 5000€
Pri hrubom plate 5 000 € (POMB=3 redukované na 2,44 ), je po 40 rokoch dôchodok
40 x 2,44 x 11,9 = 1165€ v čistom
Z hr. platu 5000€ ste dostali 3424€
1165/3424 = 34%
Buď tu nie sú žobrácke mzdy (5000€) ale dôchodok nie je 29% mzdy.
Riešiš veci nesprávnym spôsobom. Rozhodujúce je, či je ten človek dobrý v tom čo robí.
V súkromných firmách sa o to kto je lepší šéf stará majiteľ.
Prečo by niekto, kto na to má mal robiť pomocné práce? Si mladý, presaď sa.
Tento problém je len v štátnej správe, tak ho treba vyriešiť.
Beriem, každý sa môže pomýliť.
Len by to mal priznať.
Realita je aj ten výpočet.
O zdravie sa nestaráme. Priznávam sa ako prvý a mali by sme sa všetci.
Aspoň 90% ľudí si svoje choroby spôsobilo samo.
Tak ja by som si na výpoveď počkal, zachránim aspoň nejaký mesiac.
Pokúsil by som sa nájsť si prácu, ktorú ešte zvládnem.
Ak by to nešlo, tak by som bol 6 mesiacov nezamestnaný.
Až potom by prišiel na rad predčasný dôchodok.
Neviem či je blbá, alebo nie, ale vadí mi klamstvo
"Slováci sú bohatí, keď za jeden deň poslali na transparentný účet za SS 50 miliónov eúr,"
Ja som čítal o 50 000€, nie o 50 000 000€. To je rozdiel a vadí mi to.
celkom to nejde.
To krátenie dôchodku nesúvisí s odrobenými rokmi.
To súvisí s dĺžkou poberania dôchodku. Preto sa aj posúva dôchodkový vek.
Ak odrobíš rok navyše znamená to cca +2,5% napr. 41/40 = 1,025
Ak ale poberáš rok navyše, znamená to cca +6% napr. 18/17 = 1,058
Preto existuje krátenie cca 6% za odchod o 360 dní skôr. (0,5% za 30 dní, nie mesiac)
Nejaké možnosti tu sú: napr byť 6 mesiacov nezamestnaný
Platba je približne ako dôchodok a krátenie je o 3% menšie.
Odporúčame