Keď Napoleon prehral v Rusku tak ho potom Rusi hnali až do Paríža-po ceste sa k nim pridávali národy,ktoré pred tým Napoleon porazil. Porazené Francúzsko si rozdelili na okupačné zóny-Paríž pripadol Rusku-na veľkú radosť Francúzov-pretože ruský cár prísne zakázal akékoľvek formy odvety-takže na rozdiel od rakúsko-nemeckej zóny,kde sa upaľovali stovky civilov nahnaných do stodôl v ruskej zóne sa nič také nedialo. Ruskí vojaci,ktorí navštevovali francúzske kaviarničky po čašníkoch často pokrikovali "bystree" -v preklade rýchlejšie. Tak vznikol názov bistro-pre kaviarničky s rýchlou obsluhou.

