Čo nepoznal socializmus?
Dôchodok je zaslúžená dávka, preto je popri ňom dovolené pracovať.
Nehovor za všetkých dôchodcov, niekto je unavený v 60 rokoch a niekto sa snaží byť užitočný aj po 70.
Ako vieš, že berú miesto mladým? To možno v štátnej správe.
Ale väčšina pracuje na miestach, kde by mladí nerobili.
Kde berieš istotu, že príspevok za ženu je nižší ako za muža?
Ako si prišiel na to, že bolo zrušených 15 rokov?
40 rokov platí v prípade, ak si aj napriek odpracovaniu 40 rokov nedosiahol dôchodkový vek.
Už to nie je také ružové. Treba mať odslúžených 25 rokov.
Po 25 rokoch dostanete 37,5% svojho platu.
Je to podstatne lepšie zabezpečenie, ale skutočným policajtom, vojakom či hasičom ho nezávidím.
Oveľa viac mi vadia také kancelárske krysy v uniforme.
Skúsim ti to jednoducho vysvetliť prečo % a nie pevná suma. ň
Človek si za číslo nič nekúpi.
Rozhodujúce je množstvo tovaru, ktoré si môže za to číslo kúpiť.
Majme 2 dôchodcov.
1. vypočítali dôchodok 400€ a v čase odchodu do dôchodku si dokáže za to kúpiť 400 ks napr. chleba
2. vypočítali dôchodok 500€ a v čase odchodu do dôchodku si dokáže za to kúpiť 500 ks
preskočme pár rokov a pozrime sa na našich dôchodcov
Cena chleba narástla na 1,50€
Dôchodky sme obom zdvihli o 200€
1. si za 400€ + 200€ stále dokáže kúpiť 400 ks x 1,50 = 600
2. si za 500€ + 200€ nedokáže kúpiť 500 ks, ale len 466 ks
Ak by sme použili správnu valorizáciu o rast cien = 50% tak by si obaja zachovali svoju úroveň.
1. si za 400€ + 200€ dokáže kúpiť 400 ks
2. si za 500€ + 250€ dokáže kúpiť 500 ks
Ak niekto celý život mal 1,25 násobok platu, tak si zaslúži celý dôchodok mať 1,25 násobok dôchodku.
S tebou a tvojou láskou k Ficovi je to veľmi ťažké.
Bol schválený nový zákon v 2004 účinný od 1.1.2005, rovnako ako pre 1. pilier v roku 2003.
Predsa nechceš tvrdiť, že Kaník zrušil 1. pilier?
4, Minimálny dôchodok - i tu máte trocha chybné informácie i keď tu ste veľmi blízko pravde
Nestačí platiť zo ŽM, je potrebné platiť zo sumy najmenej 24,1% priemernej mzdy
Prepočítal som 58% priemernej mzdy a musím potvrdiť, že tieto osoby by mali rovnaký dôchodok.
Treba však povedať, že minimálny dôchodok pokrýva všetky dôchodkové dávky.
Takže máte napr, vypočítaný starobný dôchodok 300€ a doplácajú Vám min. dôchodok
do 410€ (45 rokov). Zomrie Vám manžel/manželka a vy budete mať nárok na
vdovský dôchodok 120€. Dostanete svojich 300€ + 120€ po manželovi a už žiadny doplatok.
Váš dôchodok 420€ je vyšší ako minimálny (410€).
Musíte trocha dávať pozor. Ak niekto zarábal 2násobok priemeru neznamená to,
že má posielať všetko na solidaritu. On potom nájde cestu ako tam nepošle nič.
Keď sa to týka Vašich príjmov už Vám vadí min. dôchodok toho čo neodvádzal.
Máte nesprávne informácie.
1, "Ak niekto zarábal 2-násobok mzdy ...To znamená, že sa vyhol solidarite v prvom pilieri, pretože mal PMOB 1."
To sa tak nepočíta.
a) Vypočíta sa dôchodok ako keby šlo všetko do 1, piliera
b) Vypočítaná sumu sa sa kráti v pomere odvodov.
2, Ak bude treba dokážem Vám, že fond starobného poistenia bol deficitný aj pred zavedením 2. piliera. Údaje za roky 2002,2003, 2004 sú dostupné.
Pred asi 2 rokmi som si dal robotu a spočítal som štátom vykrytý deficit a príspevky do 2. piliera za 10 rokov. Deficit prekročil 22 mld. príspevky boli do 10 mld.
3, Réžia DSS je pre sporiteľa nepodstatná, pre neho sú podstatné poplatky.
Samozrejme budem vždy tlačiť na nižšie poplatky, ale keď porovnám poplatky v 2. pilieri a treťom tak to vyznie výrazne pre druhý pilier.
Aj sociálnej poisťovni platíme ročne cca 50 miliónov.
To by musela byť iná pandémia. Zatiaľ na COVID zomrelo 12 500 ľudí.
To je síce veľa životov, ale z pohľadu počtu dôchodcov je to cca 1%.
Ročne nám zomrie v tejto skupine 5% a teraz zomrelo 6%.
Môj status ste netrafili vôbec. Nie som už mladý, mám dospelé pracujúce deti a do dôchodku to mám relatívne ďaleko.
Ako ste prišli na nižší dôchodok? Lebo novinári napísali?
Vyšší vek odchodu je relatívna vec.
Muž narodený v roku 1945 išiel do dôchodku ako 60 ročný v roku 2005
Pravdepodobnosť dožitia sa dožitia sa dôchodku bola okolo 60%
Priemerný počet rokov na dôchodku bol 16,34 roku
Muž narodený v roku 1965 pôjde do dôchodku ako 64 ročný v roku 2029
Pravdepodobnosť dožitia sa dožitia sa dôchodku bude 71%
Priemerný počet rokov na dôchodku bude okolo 18 rokov
Napriek posunu odchodu do dôchodku sa viac mužov dožije dôchodkového veku a budú na dôchodku dlhšie.
Za posledných 16 rokov (2005-2021) vzrástol počet starobných dôchodcov
z 912 343 na 1 090 935 t.j. +19,5%
"tato vladna koalicia este neprijaa taky zakon s ktorym by som suhlasil"
toto je príspevok ktprý ste "schválil".
Ako zákony ktoré Vám nevyhovujú uvádzate
1, odvod detí pre dôchodcov - to je návrh jedného ministra, nie schválený zákon.
To iste viete. Nesúhlasí s ním množstvo odborníkov. Nesúhlasím s ním ani ja.
Dôvodov mám viac.
2, Tu sám priznávate, že to neschválila súčasná vláda.
V tomto prípade sa s Vami nezhodnem v správnosti tohto opatrenia.
a) nikto nezabezpečil spravodlivé vyplácanie životnej poistky zakúpenej za peniaze odložené v 2. pilieri. Vyplácaná suma je nízka, ani tak nebohatnú DSS ako ŽP.
b) myslíte, že solidaritou treba trestať v rozsahu celého príjmu.
- Solidarita je uplatnená na všetky príjmy nad 3x násobok priemernej mzdy
- Solidarita je uplatnená v 1. pilieri na príjmy od 1,25-3 násobku mzdy
- Solidarita je v 1. piliera daná aj dotovaním 1. piliera
príjmy fondu SP 5 147 mil.€, výdavky 6 788 mil.€, dotácia 1 641 mil.€ (2020)
Vidím, že znalosť dôchodkového systému je u teba veľmi nízka.
Pre tvoju informáciu 3. pilier nikto nezrušil.
Šetrí si tam 860 tisíc ľudí
Viac informácií nájdeš na stránke MPSVR
Dajte 2 zákony s ktorými nesúhlasíte a prečo?
Zo slovíčkom GENOCÍDA treba narábať veľmi opatrne.
V čom Vám konkrétne ubližuje reforma dôchodkov?
Ja som ťa maximálne označil za socialistu, nenadával som ti.
Ak ti niekto predloží dôkaz o tom, že valorizáciu podľa rastu miezd zrušil Fico, tak ťa to vytočí?
V prípade zákona č. 252/2012 č. parlamentnej tlače 141.
Ide o vládny návrh zákona.
Rozhodne nie je od Mihála.
Prvé hlasovanie je totiž o návrhu poslanca Mihála "Nepokračovať v rokovaní o návrhu zákona"
Nebudem rozoberať všetky hlasovania v záverečnom hlasovaní za návrh hlasuje 80 poslancov
Z toho
Smer 80 poslancov, Všetky ostatné kluby hlasovali PROTI,
zdržali sa 2 poslanci (Hlina a Mikloško)
Pre istotu ešte raz -------------MIHÁL hlasoval PROTI---------------
Mal by si veriť faktom.
Ja nechválim Mihála, ale pripisovať mu niečo,
proti čomu otvorene vystúpil a schválil to celé SMER, je nezmysel
Viac ako link na hlasovanie ti dať nemôžem.
Profík by ten text napísal správne.
Správne je to: "Na rohu ulice vrah o morálce káže"
Ak by to bol jeho vlastný text, asi by nebol po česky.
1, Valorizácia dôchodkov bola vždy závislá od istých parametrov v ekonomike.
- vždy tam bola inflácia
- dávnejšie aj rast miezd
Vplyv rastu miezd na valorizáciu dôchodku zrušil Fico zákonom 252/2012.
Pod zákonom sú podpísaný: Ivan Gašparovič, Pavol Paška a Robert Fico
Dôkaz v §82: https://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-252.
Valorizácia vyšla veľmi nízka (rok 2016) presne 1,90€ https://lnk.sk/mpi5
Mimochodom menej ako bude teraz. ZA FICA BOLO MENEJ.
Rozhodol sa v roku 2017, že vraj bude spravodlivé valorizovať o pevnú sumu.
Všetkým rovnako pekne po socialisticky.
Valorizácia 2022 bude nízka, nakoľko inflácia bola v sledovanom období do 06/2021 len cca 1%
V roku 2023 bude valorizácia "vysoká" očakávam 3-4%.
Ficov 13. dôchodok bol len krásnym snom dôchodcov.
Za 12 rokov Vám nevyplatil ani pol 13. dôchodku.
Zrazu, keď mu tieklo do topánok bol ústretový.
Vytvárať žobrákov môžete vtedy, ak dáte menej ako bolo dané doteraz.
To sa nestalo.
Čo vláda z fungujúcich vecí ohľadom dôchodok zrušila?
Prosím nepíšte mi že 13. dôchodok, lebo ten Fico nikdy nevyplatil.
Odporúčame