Ale to by si musel spojiť moje úspory v rôznych bankách.
K tomu potrebuješ uviesť okrem výšky konta aj meno majiteľa.
To si myslím odporuje množstvu zákonov.
Ale to by si musel spojiť moje úspory v rôznych bankách.
K tomu potrebuješ uviesť okrem výšky konta aj meno majiteľa.
To si myslím odporuje množstvu zákonov.
Možno to vyznie sarkasticky, ale nemyslím to tak.
Ak ste odchádzali do dôchodku v roku 1990, tak ste na dôchodku viac ako 30 rokov.
To je vysoký nadpriemer (priemer je 17-18 rokov). Ak zohľadním, že ste žena tak 22 rokov.
Neviem síce aký máte dôchodok, chápem že po 30 rokoch na dôchodku patrí k nižším,
ale berte ako pozitívum, že ste sa dožila veľmi slušného veku.
Prajem ešte veľa rokov, i keď budú po materiálnej stránke skromnejšie.
Lokálne sú ako lokálne? 100 m od môjho domu?
Čo kotolne, spaľovne, cementárne, oceliarne, elektrárne, ...
Do priemeru sa započítavajú aj bohatí aj chudobní.
Je pravda, že polovica tam bude mať max. 1 výplatu.
Horných 10 000 nemá majetok na bežných účtoch.
Koľko % zamestnancov poberá minimálnu mzdu?
Koľko z toho je len fiktívna min. mzda a je doplácaná "na ruku"?
Chudoba je relatívny pojem. Posudzuje sa podľa bohatstva ostatných.
1989 priem. mzda 3 142 Kčs = 105€
2020 priem. mzda 1 133€
Inflácia 1989 -> 2020 829%
105 x 8,29 = 870€
1133/870 = 1,30
Reálne mzdy vzrástli o 30%.
V roku 1989 bol priemerný dôchodok 1 639 Kčs = 54,40€
V roku 2020 dosiahol priemerný dôchodok 487 €
54,40 x 8,29 = 450€
487/450€ = 1,08
Reálne dôchodky vzrástli o 8%
Zdieranie Slovákov? Kto ich zdiera?
Dnes si môžete vybrať štát (minimálne v EÚ) kde budete pracovať.
Chápem, že niektoré najmä robotnícke profesie prerobili.
Už neplatí "Ja som baník,..."
Na druhej strane šikovných remeselníkov je ako šafranu a môžu si prísť na veľmi slušné peniaze.
Teraz dostáva 378€ t.j. 77% svojho predchádzajúcej mzdy.
Dôchodca s priemerným platom dostane náhradu cca 67% svojej čistej mzdy.
Nepredstavujem si že mám vyžiť z 380€. Celý život som pracoval a vzdelával sa.
Okrem toho som investoval, tak aby mi ostalo dosť na dôchodok.
Už dnes (nemám ešte odpracovaných 40 rokov) by som mohol ísť na dôchodok.
V skutočnosti budem pracovať ešte minimálne 10 rokov.
Pri súčasnou započítavaní odpracovaných rokov (od cca 16 rokov) je 40 rokov málo.
Napr. ročník narodenia 1960 má dôchodkový vek 63 rokov (žena s 2 deťmi 62 rokov).
Ak žena po celú dobu pracovala bude mať odpracovaných 62-16 = 46 rokov.
Krajniakova novela síce počíta s odpracovaním 40 rokov.
V tom prípade sa má vypočítaný dôchodok znížiť o 0,3% za každý mesiac do dosiahnutia dôchodkového veku. Ak teda odídete po 40 rokoch (namiesto 46) Váš dôchodok sa zníži o 6 x 12 x 0,3% = 21,6%
Napr. namiesto 500€ dostanete 392€.
Ak teda nebudete mať vážne dôvody (napr. zdravotné), tak si taký odchod rozmyslíte.
Ľuďom ktorí žiadajú viac sa vždy pýtam koľko je to viac?
Koľko by mal byť podľa Vás minimálny dôchodok po 40 rokoch?
Ak sa dopracoval k minimálnemu dôchodku za 40 rokov práce, jeho mzda pred odchodom na dôchodok sa pohybovala v dnešných cenách okolo 600€ v hrubom (OMB= 0,55), čistá mzda cca 492€
Neviem čo títo odborníci chcú.
Na účtoch dostupných na požiadanie má obyvateľstvo cca 30,7 mld. €.
Dospelých obyvateľov máme cca 4,4 mil. 1 dospelý má v priemere úspory 7 000€
Odporúčanie sú rezervy vo výške 3-6 mesačnej spotreby = 3 - 6000€/osoba
Ja tam veľkú rezervu nevidím.
Úvery obyvateľstva sú 42,5 mld. €, prekračujú úspory o cca 12 mld. €.
Nepozerajme na autora, ale na pravdu.
Existujú pri pokutách rozdiely v limitoch podľa hmotnosti vozidla? Existujú. Prečo?
Superšporty a podobné vozidlá sa budú predávať ďalej, lebo započítať 5 000€ pokutu do ceny tam je možné. Navyše sa ich vyrobí málo. Ale Fabia pre chudobného s nájazdom 5 000km ročne to nie.
Ten si má priplatiť 10 000€ na EV.
Nie som proti elektromobilom, som proti ich násilnému presadzovaniu.
To násilné presadzovanie je neekonomické a neekologické.
Ak by niekto napísal, že nemožno používať autá staršie ako 20 rokov, malo by to logiku.
Ak by niekto zrušil autá s nefunkčným DPF, som za.
Daň na uhlíkové palivá? Na palivá vozidiel so spaľovacím motorom je daň zavedená v dostatočnej výške.
Otázka je prečo nezaviedli daň na ostatné palivá, nielen automobilové.
Najprv z plynu vyrobíme ekologickú elektrinu?
Nemecko má cca 350-380 g/CO2 pri výrobe 1 kWh elektriny.
Kým sa táto elektrina dostane do batérie EV, budú straty cca 20% (elektráreň, prenos, nabíjačka).
Ak zohľadníme straty dostávame sa na cca 420g/kWh, pri spotrebe 20 kWh (mimo mesta) je produkcia EV
20kWh/100km x 420 g/kWh / 100 km = 84g/km.
Je to lepšie ako bežných 120 g/km pre ICE.
Ale nie je to taký zázrak, aby sme jedno silne dotovali a druhé zdaňovali.
Napr. v SR sa za rok vyprodukuje cca 40 mil. ton CO2
Osobná doprava je možno
2 500 000 aut x 15 000km x 150g/km = 5,6 mil ton.
Výmena všetkých osobných vozidiel by znížila uhlíkovú stopu SR o 15%
Bude to trvať min. 30 rokov. Bude to stáť ???
Odstavenie spaľovacích motorov klimatickú zmenu nerieši.
Na dvoch DSG som odjazdil po takmer 300 000km, na tretej mám 120 000.
Zo žiadnym nebol problém.
Vo firme ich aktuálne máme cca 15 ks (Škoda, VW, Audi) všetky zvládli 300 000.
Ak by ste pracoval v Rakúsku mal by ste rakúsky dôchodok, ale ak v Rusku tak ruský. (10 022 RUB = 116€)
Na Ukrajine 1 946 UAH = 61€, v Bulharsku 300BGN = 153€, v Maďarsku 28 500HUF = 82€ BEZ valorizácie.
Maďarský priemerný dôchodok je 144 000HUF = 413€, medián 127 000HUF= 364€
Polovica maďarských dôchodcov má nižší dôchodok ako Vy!
Poľský minimálny dôchodok je v čistom cca 1030 PLN (za 30 rokov) = 226€
Nesmiete si vyberať hrozienka s koláča. Rakúsko je krajina s najvyššími dôchodkami.
Vy ste predovšetkým pracoval krátko a zarábal málo.
Vďaka tomu sa Vám všetci skladajú na min. dôchodok.
Ak je priemerný dôchodok 500, tak minimálny 380 sa zdá aj mne veľa.
Dostávate 76% priemerného dôchodku, zarábali ste ale menej ako 57% priemerného platu.
Ja pamätám časy, keď Petržalka nestála.
Ak by sa vtedy niekto opýtal, ako k tým všetkým budúcim bytom dopravia elektrinu, plyn, vodu, ...
Stavbári a elektrikári to dokázali vtedy a dokážu to aj dnes.
Nárast počtu EV bude veľmi postupný, bude trvať aspoň 20 rokov a to je dosť času
Spotreba EV nie je vyššia ako spotreba bytu. Postaviť nové TS nebude žiadny problém,
Možno sa len zvýši výkon - výmena trafa v tých existujúcich. Aj dnešné siete majú rezervy mimo špičky.
Postaviť na parkoviskách zásuvky nie je problém. Nabíja sa 1-2x za týždeň.
Zásuvkou stačí vybaviť 1/3 parkovacích miest.
Slovensko je sebestačné? To odkiaľ je táto chybná informácia?
Slovensko nie je sebestačné od roku 2006.
Sebestačnosť nemá z cenou nič spoločné.
Dotklo sa to aj svetovej jednotky, automobilky Toyota. .... Teraz však oznámila, že z dôvodu nedostatku elektronických komponentov nevyrobí v tomto fiškálnom roku približne dva milióny áut. To predstavuje asi 40 % jej produkcie.
Toyota vyrába len 5 mil. aut ročne?
To ma prekvapilo. Faktom je, že uvedený dodatok to uvádza.
Ďakujem za vysvetlenie.
Výstavba EMO 3,4 bežala v rokoch 1987-1991 = 4 roky a 2008-2021=13 rokov.
Spolu sa stavalo 17 rokov.
Veľa ľudí zostalo myšlienkami v socializme a jednou z nich je, že výroba doma je lepšia,
aj keby sme mali vyvážať. Nie vždy - záleží aj na cenách.
Maďari dovážajú až 28%, my sme mali maximálny dovoz 13%.
Od roku 1999 do 2006 sme boli vývozcami.
Po navýšení výkonu jadrových blokov bol dovoz v roku 2020 minimálny.
1. polrok 2021 výroba 15,3 TWh, spotreba 15,5 TWh
Ak sa podarí ešte v tomto roku spustiť EMO3 a cca do 5 rokov Aj EMO4
budeme v silnom prebytku.
Jeden blok vyrobí cca 3,5 TWh elektriny ročne, to je pre cca 1,2 mil EV.
1,2 mil. EV tu nebude ani o 10 rokov (osobne si myslím, že ani o 20)
Tak to ma zaujíma.
Aké boli hodnoty glykémie pred očkovaním? Aké po očkovaní?
3-4x nárast sa mi zdá veľmi veľký. Z 5 na 20? Na ako dlho?
Ako ste prišli na to, že dieťa narodené na území USA má automaticky občianstvo USA?
Máte pravdu, zanecháva len bezvýznamné vyhorené jadrové palivo.
Riziko akýchkoľvek havárií je vylúčené.
Je ho možné rovnako dobre regulovať (zvyšovať/znižovať výkon) ako napr. plynové elektrárne?
Nepíšete o vodných elektrárňach, neviem prečo.
Výroba elektrickej energie v jadrových elektrárňach nemusí byť vôbec lacná.
Najvýhodnejší neexistuje, treba si urobiť istý mix elektrární.
Celosvetovo tvorí výroba v JE 10%, v SR cez 50% po spustení EMO3,4 sa dostaneme na 75%.
Možno predbehneme v podiele vyrobenej elektriny z jadra aj doteraz prvé Francúzsko.
Odporúčame