Možno by stačilo použiť menšie lietadlo
Možno by stačilo použiť menšie lietadlo
Ty si starý socialista, nič s tým nespravíme.
Matematika nebola tvojou silnou stránkou.
Myslel som si, že pochopíš, že dôchodca si kupuje lacný chlieb a rožky za 8 centov, ktoré roky nezdraželi.
Pracháč nekupuje vodové pečivo za 8 centov, má na lepšie.
Benzín do Fabie MÁ inú cenu, ako ten do Mercedesu, ale hlavne ten na MB najazdí iné množstvo km, ako dôchodca na 20 ročnej Fabii.
Aj ten MB stál inú cenu ako tá Fabia a hlavne si za 20 rokov kúpi 4 MB.
A ešte skús tú pesničku o rovnakých žalúdkoch. Podľa teba by určite mali mať všetci dôchodcovia rovnaký dôchodok, veď majú rovnakú spotrebu.
Mali by ísť do menších nehnuteľností,
Má to 2 prínosy:
- nižšie prevádzkové náklady
- zisk z rozdielu predaj - kúpa
Dajú sa zohnať aj rozumné DSS. (Osobná dlhoročná skúsenosť)
Tvoj spotrebný kôš je iný.
Iný je aj spotrebný kôš dôchodcu s dôchodkom 400€ a 600€.
Používame priemer.
Musíš uznať, že veľa dôchodcov nám tu nelieta.
No skúste mi vysvetliť, ako ste prišli k Vášmu tvrdeniu.
Slováci sa nezadlžujú viac. Ani článok to v podstate netvrdí.
Citujem:
"Celý nárast možno pripísať refinancovaniu úverov bez navýšenia istiny."
Ja tvrdím, že vo veľkej väčšine ľudí ide len o zníženie úrokov.
Ľudia tie nehnuteľnosti kúpili dávnejšie, min 3 roky platili pôvodný úrok.
Ak im banka odmietla znížiť úrok, vrátili starú pôžičku novou s nižším úrokom.
LTV kleslo. Lebo stúpla cena nehnuteľnosti a klesol dlh.
Ak bolo pôvodné LTE aj 100% tak teraz určite pokleslo na 80%
Pravdepodobnosť exekúcie sa znížila.
Tu máš počet vozidiel na 1000 obyvateľov
USA 821, EÚ 581, Austrália 718, Rusko 358.
Rusky vozový park je 44,6 milióna vozidiel, 64% sú zahraničné automobily a 36% sú domáce vozidlá.
napr LADA Granta za cca 600-750 000 RUB,
LADA Vesta 780-1 200 000 RUB
В 2021 году новые автомобили подорожали в России на 15-26%
Nemáme rovnakú cenu a ani Nemci nemajú rovnakú cenu.
Existuje vzorec, ako sa z ceny ropy na burze vypočíta cena plynu pre Sr a ako pre Nemecko.
Koeficienty nebudú rovnaké.
Aj Putin hovorí "S růstem cen ropy poroste i tato cena, ale bude to měkká věc,“
Dane platím, ale neviem o tom, že by sme za ne nakupovali plyn.
Ako si prišiel na tento nezmysel? Poznáš nákupnú cenu pre SR?
SR má tiež dlhodobý kontrakt, cena však bude výrazne horšia ako 220USD/1000m3.
"Chlieb, maslo, mlieko, mäso má pre dôchodcu iné ceny?"
Asi si si to nevšimol, ale socializmus skončil a s ním aj celoštátne jednotné ceny.
Chlieb je veľmi rôzny a za veľmi rôzne ceny
napr. https://lnk.sk/fps3 cena od 0,99€/kg po 3-4€/kg
Maslo od 7,56€/kg po 12,72/kg https://lnk.sk/nzgr
Mlieko od 0,45€/l po 0,99€/l https://lnk.sk/afh9
Inflácia sa nepočíta ako súčet 1 rohlík + 1 maslo + ...+1 auto.
Vy to pochopiť nechcete a stále meliete to isté o rovnakých cenách.
Nie som Mikloš a priznávam mal by som pochopiť, že svet je plný ľudí ako ty a nemá význam im niečo vysvetľovať.
Nikde som totiž netvrdil, že dôchodcovia majú iné ceny.
Dôchodcovia majú iný spotrebný kôš.
Iste jazdí autom do práce, deťom platí škôlku, ženu má na materskej dovolenke a skoro som zabudol na hypotéku.
Ja netvrdím, že dôchodcovia skáču od radosti a nevedia čo s peniazmi.
Naopak chápem, že majú vyššie výdavky na potraviny či lieky.
Keďže som nevidel ako ŠÚ určil spotrebný kôš dôchodcu, neviem sa k nemu vyjadriť.
Faktom je, že dôchodcovia a rovnako aj všetky nízkopríjmové skupiny majú iný spotrebný kôš.
Je dokonca logické, že ak je niekto cenovo citlivý tak nakupuje najlacnejšie tovary.
To spôsobuje, že rast cien takých tovarov je nízky.
Aby som to vysvetlil jednoducho rohlík tu neudržateľne stojí nejakých 0,08€ už niekoľko rokov.
To čo ja vidím u niektorých dôchodcov, je neochota zmenšiť výmeru svojho bývania.
Poznám mnohých, ktorí zostali v 3-izbových bytoch, či 200m2 domoch.
Potom sa sťažujú, že náklady na údržbu a energie sú vysoké.
Porovnávať 5 mil. SR a 145 mil. Rusko je asi nemožné.
Rovnako ako sa v SR nechválime nedostavanou diaľnicou a nemali by sme sa chváliť ani keď ju dostaviame po 30 rokoch, tak by som sa nechválil nemocnicou ktorú sľúbili postaviť za 23 mesiacov a postavili ju za 47 mesiacov.
A čo tie ruské prístroje? Kedy taká technicky dokonalá krajina začne svetu okrem prírodných zdrojov, vojenskej a vesmírnej techniky ponúkať aj niečo pre ľudí.
Nie, vôbec ma to neserie.
Len taká veľmoc ako Rusko, by mala vyrábať okrem tankov a stíhačiek aj prístroje do nemocníc.
5 miliónové SR toho veľa nevyrába, aspoň tie pľúcne ventilátory.
Na tom video som ale videl na väčšine prístrojov logo nemenovanej americkej spoločnosti.
Inak výstavba toho pavilónu meškala 2 roky.
Nie že by sa to u nás nestávalo, len nemám rád, keď sa zmeškanej stavby urobí obrovská sláva.
Po rusky iste vieš:
После вхождения Крыма в состав Российской Федерации Больница получила новый виток в развитии: в феврале 2017 года на базе больницы открылся высоко технологичный региональный сосудистый центр, поступает новое медицинское оборудование, к концу 2018 года обещают построить новый хирургический корпус.
ГБУЗ РК многопрофильное медицинское учреждение Республики Крым, выполняет лечебно-диагностическую, научную и учебно-методическую работу для жителей Крыма. Расположено в Симферополе. 18 декабря 2020 года открылось новое здание больницы
Skúste počúvať niekedy aj ekonómov a nie katastrofológov.
P. Staněk už nahovoril toľko hlúpostí, že sa nad tým dá len pousmiať.
Naopak niektoré výdavky má veľa dôchodcov veľmi nízke, respektíve nulové.
Letecká či vlaková doprava, motorové vozidlá + benzín.
To sú samozrejme všeobecné tvrdenia. Bežne máme započítané v inflácii napr. 5.6% na alkohol a tabak.
Keďže nefajčím a alkohol nekupujem pre mňa je táto položka = 0%
Za štandard sa ale považujú výdavky na ryby vo výške 0,6%
Na túto položku miniem 5-10x viac.
5% čo neminiem na alkohol a cigarety miniem na nákup rýb. Ak zdražejú viac cigarety a alkohol tak "zarobím" ak naopak viac zdražejú ryby tak prerobím.
Možno nastala ešte jedna situácia, ktorá nepotešila dôchodcov. Ceny potravín začali stúpať až v období, ktoré nie je do tohtoročnej valorizácie zahrnuté. O rok bude zohľadnené, ale pre dôchodcov to môže byť problém.
Skúsim ti to zjednodušene vysvetliť.
Inflácia sa počíta nasledovne:
Množstvo_1 x Cena_1 + Množstvo_2 x Cena_2 + ....Množstvo_N x Cena_N / <to isté v minulom období>.
Inflácia je iná pre každú osobu. Ak by ste zverejnili svoj spotrebný kôš (množstvá 1 ...N) bolo by možné vypočítať infláciu pre Vás osobitne.
Pre dôchodcov možno stanoviť nákupný kôš, ktorý je bližší ich potrebám
Nebude platiť pre všetkých dôchodcov, ale bude lepšie vystihovať ich nákupné správanie.
Vôbec nemusí vychádzať len nižšia inflácia pre dôchodcov!
Pre ilustráciu budem menovať, aspoň niektoré tovary, kde si myslím, že sa dôchodca správa logicky inak.
V spotrebnom koši bude mať dôchodca viac potravín. Dôchodca nezje viac, ale podiel jeho výdavkov na potraviny z celkových výdavkov bude vyšší. U bežnej populácie je to cca 20%, u dôchodcu to bude viac (25-30%)
To je v poriadku, že sa o svoje auto staráte. V rámci možností to nerobím inak.
- Konfiguráciu doplnkov si vyberám pre seba, nie pre budúceho majiteľa.
- Servisnú knižku mám, ale faktúry neodkladám.
- Auto umývam podľa potreby, nie celkom rozumiem pojmu pravidelne, to je 1x za týždeň, mesiac, rok?
Ja auto umývam keď je špinavé
-"kožené čalúnenie. Aspoň raz ročne by sa malo hĺbkovo vyčistiť" Kožu občas prebehnem, najčastejšie sedadlo vodiča, zadné neboli čistine ešte vôbec, používajú sa minimálne.
Benzínová Astra je celkom slušné auto.
Problémom nie je dĺžka vývoja cca 10 rokov, ale vyrobiť použiteľné množstvo.
Nechcem viesť spor či je lepšia F-35 alebo SU-57.
SÚ 57 prišla o niečo neskôr, ale F-35 lieta cca 600ks, proti tomu je SU-57 vyrobených žalostne málo (12?)
Odporúčame