To je také socialistické, štát má zodpovedať za to, že zamestnanec je neschopný.
Štát vytvára rovnaké podmienky pre všetkých a mzdy sú výrazne rozdielne.
Ak niekto nepracoval 15 rokov, aj za to môže štát? Vtedy nepotrebovala žiadne peniaze?
Pre ľudí s príjmami nižšími ako je priemerná mzda je tam výrazná kompenzácia.
Pre príjem na úrovni 50% priemernej mzdy je to +20%. + zvýšenie na minimálny dôchodok
40 rokov mzda =50% priemeru dôchodok ak by sa počítal bez kompenzácie 282€
40 rokov mzda =50% priemeru dôchodok 340€ -> zvýšený na 378€ (kompenzácia +20% +min. dôchodok)
40 rokov mzda =200% priemeru dôchodok 998€, 4x väčšie odvody, len 2,6x väčší dôchodok.


