Neviem kde je to všade naokolo?
Ukrajine, Poľsku (571), ČR (541), Maďarsku (488)
SR 580. V rakúsku minimálna mzda nie je.
Neviem kde je to všade naokolo?
Ukrajine, Poľsku (571), ČR (541), Maďarsku (488)
SR 580. V rakúsku minimálna mzda nie je.
Skús dať cenu 50g bieleho pečiva v Nemecku a skúsime sa na to pozrieť
Lenže tu nejde len o rozvoz. Ak by si to objednal niekto na stránke reštaurácie tak by sa to dalo.
Ponuky sa však robia na stránke rozvozu.
Ja som samozrejme subjektívny, rovnako ako Vy.
Objektívny názor vzniká pohľadom z mnohých strán.
Asi ste dôchodca a tam chápem tú bezmocnosť a odkázanosť na dôchodok.
Vám ale nevyhovovali ani pravicový minister (Mihál) ani ľavicový (Richter).
Vy požadujete špeciálne nastavenie vhodné pre seba.
Slovíčko všetci sa dá ľahko vyvrátiť, tak ho často nepoužívajte.
Veta "všetci papaláši a extra boháči majú maximálne 1 dieťa" je ľahko vyvrátiteľná.
(Kollár, Babiš 4 deti, Široký)
Jedno dieťa má podľa môjho odhadu 1/2 domácností SR.
Platí pre rodiny s deťmi do 25 rokov.
V dôchodkoch nemôže byť 100% zásluhovosť, aj keď mne by to vyhovovalo.
Aj pravicový Mihál, či veľmi ohováraný Kaník to nenastavili na 100% zásluhovosť.
Dôchodok nahrádza aj sociálnu dávku,
Ak chceme tvrdiť, že niekto podvádza, musíme mu to dokázať. Netvrdím, že sa nepodvádza.
Musíme oddeliť podvodníkov od čestných. To je veľmi náročné.
Život živnostníka nie je taký jednoduchý ako si predstavujete.
Nie je pravda, že 90% živnostníkov platí z min. VZ, podľa SP je ich 63%.
Trocha si za tento stav môžeme všetci, koľko % z nás súhlasí s platbou bez bloku.
3. pilier nie je možné znárodniť, to je akoby ste znárodnili účty v bankách.
1. pilier dnes nemá 99 % zásluhovosť a mal by mať možno aj väčšiu mieru solidarity ako má dnes.
Prečo do toho miešate zdravotnú poisťovňu, ktorá s tým nič nemá.
Nedopraje im to preto, že na to nemáme.
Porovnať 13. príspevok s rodinnými prídavkami, je naozaj čudný meter.
1, dostávajú rodičia 13 x rodinné prídavky?
2, príspevok na dieťa je cca 25€ a dôchodok je priemerne 485€.
Rovnako deti ako dôchodcovia, ešte alebo už nemôžu pracovať.
Dôchodcovia si svoje odpracovali, ale aj deti budú musieť pracovať.
Prídavky na deti už nepoberám a nebude tak dlho trvať a budem žiadať o dôchodok.
Napriek tomu si myslím, že 13. dôchodok je nezmysel.
Dôchodcovia v tomto štáte nemôžu vyskakovať, ale určite nie sú najohrozenejšou skupinou.
Som presvedčený, že napr, zastavenie prídavkov od príjmu 1,5x priemerná mzda by prinieslo viac nákladov ako úspor. Ako by k tomu prišiel rodič s 3 deťmi s príjmom 1600€?
Ak by ste určili rodičom hranicu na príjem, urobili by ste presne to, čo sa Vám nepáči pri dôchodkoch.
Snaživejší by nedostali nič,
Prečo by to mali riešiť politici?
Výstavbu čerpacích staníc riešili politici?
Ak budú zákazníci, budú nabíjačky.
1, Výroba vodíka z elektriny má obrovské straty. Uvažuje sa o uložení nadbytočnej veternej či solárnej energie,
2, Postaviť infraštruktúru pre EV za 10 rokov naozaj nie je problém. Nabíjanie 3 EV nemôže byť vo všeobecnosti problém. Aj dnes bežne ľudia používajú elektrický kotol.
3, Koľko hodím denne jazdíš autom? Priemerne sa ročne najazdí 15 000km, pri priemernej rýchlosti 30 km/hod (mesto), by to bolo 500hodím, zostávajúcich 8260 hodín auto stojí.
Nabitie 100km (15 kW) na bežnej nabíjačke 7,2kW trvá 2,5hod,
Na nabitie je potrebných 150 x 2,5 hodiny = 375 hodín.
4, Doplnenie sídliska o nabíjačky za 10 rokov je úplne v pohode.
5, Slabý výkon elektromotora?
a) na PVE Čierny Váh čerpajú elektromotory vodu do hornej nádrže.
Je tam 6 motorov každý o výkone 122 MW. Nákladné autá majú 400-500 kW.
b) Väčšina rušňov aj dieselových používa na náhon elektromotor. Výkon cca 1500-4000kW.
Problémom sú drahé a ťažké batérie.
6, Pokojne si môžete kúpiť elektrobicykel
Vodík je zatiaľ podstatne menej použiteľný ako EV,
Vývoju však nemožno brániť. Podobne zle v hodnotení by dopadli EV pred 10 rokmi.
Vytrhnúť jednu krajinu, v ktorej sú úplne netrhové podmienky je klamlivé.
V Nórsku je ID3 lacnejší ako Golf eTSI s 1.0l motorom.
ICE autá sú tu neuveriteľne drahé.
Golf stojí 355 000 DKK = 47 000€, v SR začína na 16 000€, rovnaký eTSI ako DK je za 21 600.
Cena benzínu je tu cca 1,5€/l x 6 = 9€/100km
Ceny elektriny 0,17€/kWh x 15 = 2,55€/km navyše aktuálne silne klesajú.
Nemám potrebu sa ministra zastávať, ale:
V prípade vianočného príspevku to bolo inak?
Nezdá sa vám, že vyhovieť Vám v oboch prípadoch, by bolo kontraproduktívne.
Raz ste aj za podporu bohatých a raz nie,
Od akého príjmu by ste nevyplácal rodinné prídavky?
Samozrejme môžu byť na to rôzne pohľady.
V prípade rodinných prídavkov je to podpora štátu pri výchove dieťaťa. Vypláca sa aj z daní bezdetných a vypláca sa tým, ktorí sa o dieťa starajú a majú s tým zvýšené náklady.
Tu sa má dovoliť výrazne znížiť poistné s z 22,75% na 18% a ten rozdiel poukázať rodičom.
Ja by som s tým súhlasil ak by sa potom do dôchodku detí započítalo takto znížené poistné.
Rodičia si už uplatnili daňový bonus na dieťa, počas MD za nich platil odvody štát, atď.
Počuli ste, že by rodičia brali na deti prídavok podľa výšky svojho platu. Čím vyšší plat, tým vyšší prídavok?
Tak to totiž bude fungovať v prípade rodičovského bonusu.
Za koľko rokov vyrástla celá Petržalka? Začala sa stavať 1973.
Ak sa stihlo za 20 rokov postaviť 40 000 bytov, tak nebude problém tam postaviť 10 000 nabíjačiek.
Viac nebude treba.
- EURO 5 nie moderné auto
- Spotreba nie je všetko, od nej môžeš odvodiť CO2, ale určite nie NOX
Výpočet je veľmi jednoduchý.
1, Len málokto chodí 3x týždenne 400km, To by bol ročný nájazd 60 000km, skutočný priemer je 15 000km/rok.
Takže môžeš 6 z 8 AE škrtnúť.
2, Pri nájazde 15 000 km a spotrebe 15kWh/100km je ročná spotreba EV 2 250kWh = 2,2MWh
Pri 1 mil. EV, čo tu nebude ani o 20 rokov. V SR sa ročne predá 100 000 aut, ak by polovica boli EV,
tak na 1 mil. treba 20 rokov. 1 mil x 2,2MWh = 2,2TWh.
3, 1 blok produkuje cca 3,8 TWh to by stačilo pre 1,7 mil EV.
Niektoré čísla je možné diskutovať, ale jeden 500MW blok v pohode stačí na všetky prípadné EV v SR na 20 rokov.
Samozrejme je úplne mimo. Neodporúčam používať jednotku 1 AE.
Pre potreby SR bude nasledovných 10-15 rokov stačiť jeden blok (500MW).
On rozmýšľa tak, ako by sa všetky EV začali naraz nabíjať, aký by potreboval výkon.
P. katastrofológa nesledujem.
Tu je jedno z jeho tvrdení:
Do 2 let přijde obří krize (2019),.. banky vyplatí 6%- 8% vkladů,
Ak by ste sa riadili jeho predpoveďami môžete sa ísť dať obesiť.
Má to 2 problémy:
1, výnosy ŠD sú blízke 0, posledný 7 ročný vypláca 0,125% p.a., 4-ročný 0,0% p.a.
2, piliere sú 2 aj preto, že keď jeden z nich bude mať problém, tak nemusí mať problém druhý.
Odporúčame