Dokonalý potravinový absurdistan
To si vysvetľuje sebestačnosť veľmi zle.
1, Žiadna blokáda SR nie je na obzore a tak nie je dôvod strašiť "vyhynutím"
2, My potravinárske výrobky aj vyvážame za cca 2,9 mld. a dovoz je o cca 1,8 mld vyšší čiže 4,7 mld. €.
Ak by nám všetci zablokovali dovoz (to si neviem predstaviť) tak by sme asi prestali vyvážať.
Dnešný dovoz predstavuje 65% = 4,7 mld., tak náš súčasný vývoz vo výške 2,9 mld by pokryl 40%.
Pokryli by sme dopyt na 34% + 40% = 74%.
3, Aktivovali by sa mnohí domáci výrobcovia, kedže by prišli o konkurenciu a bol by dopyt.
Uvediem napr cestoviny. Máme domácich výrobcov a surovinu. Ale dovážame z ČR, IT a podobne.
Rastlinné oleje napriek pestovaniu množstva repky i slnečnice nelisujem v SR.
Čo by zrejme chvíľu chýbalo je mäso. Ale tu tiež nie problém chovať, krmovín je u nás dosť.
Netvrdím, že je všetko v poriadku a že netreba počet domácich výrobkov zvyšovať.
Ale strašiť hladom či dokonca vyhynutím je totálny nezmysel.