Pravdu máte obaja. článok je o dvoch veciach uvedených už v nadpise: "Valorizácia a 13. dôchodok"
13. dôchodok bude vyplatený všetkým rovnako podľa typu dôchodku. Všetkým poberateľom napr. starobného dôchodku rovnako ale inak ako všetkým poberateľom napr invalidného, sirotského, ... dôchodku.
Valorizácia prebehne o 2,3% minimálne však 9,70€
Dôchodky do 421€ sa zvýšia o 9,70€
500€ dôchodok sa zvýši o 11,50€
800€ sa zvýši o 18,40€
Je to spravodlivé, pretože v podstate nejde o reálny rast dôchodku.
Ceny sa zvýšili o 2,3% ak aj dôchodky zvýšime o 2,3%,
tak si dôchodcovia môžu nakúpiť to isté množstvo tovaru ako pred zvýšením pri starých cenách.
Dôchodky vo výške 1300 -1600€ v podstate neexistujú. (neriešim silové zložky s vlastnou poisťovňou)
Na taký dôchodok by ste museli mať po dobu 45 rokov plat na úrovni 3-násobku priemeru.
Dnes je to nad 3 000€. Málokto má taký plat po celú životnú kariéru.
Ak sú ľudia s vysokými dôchodkami, museli aj veľa odvádzať.

