Penzie sa budú meniť. Platiť ich majú svojim rodičom aj deti
Registrácia k DPH je pomerne komplikovaná, tak berte moje vysvetlenie ako značne zjednodušené.
Povinnosť registrovať sa vznikne ak výška dosiahnutého OBRATU za posledných najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov je 49 790 eur a viac.
Neriadi sa to ziskom ale obratom. V potravinách predajú mesačne tovar cca 4 000€.
Ak by boli platcami DPH
Chlieb by nakúpili za 1€+20% DPH = 1,20€
Predávali by ho za 1,25 + 20% DPH = 1,50€
Pri nákupe zaplatili 0,20€ DPH a pri predaji účtovali zákazníkovi 0,25€.
0,05€ (5 centov) z každého chleba by odviedli do ŠR, o tie ŠR príde.
Z každého 1,5€ nemusia zaplatiť 0,05€, tak ročne ušetria
49 790 :1,5 = 33 190 "chlebov" x 0,05€, ročne príde štát o 1 659€.
Ak predajú mesačne tovar za 4 000€ a ich marža by bola 40% = na náklady majú 1 600€
Za tých 1 600€, musia mať priestor, regály, chladničky, kúriť a platiť predavačku.
Čudujem sa, že to dávno nezavreli.