A pôrodnosť sa napriek tomu znižovala.
Možno by prepad nebol taký prudký, ale určite by klesol pod 2,0
1955 3,5 dieťaťa na 1 ženu , 1960 3,2, 1970 2,5, 1980 2,5, 1990 2,2
A pôrodnosť sa napriek tomu znižovala.
Možno by prepad nebol taký prudký, ale určite by klesol pod 2,0
1955 3,5 dieťaťa na 1 ženu , 1960 3,2, 1970 2,5, 1980 2,5, 1990 2,2
Myslíte, že 10-20€ zmení počet detí v rodinách?
Nemyslím, že rodičia majú deti kvôli dôchodku.
Nehovoriac o tom, že cieľom nie sú 4 deti v rodine.
Otázka je, či na prilepšenie rodičom potrebujeme zákon. Ak chcem rodičom pomôcť, tak im pomôžem.
Nie je to 10€ mesačne, ale skôr 200-300€ ročne.
Nuž takých čo majú 4 deti je dosť málo. Aktuálne má 1 žena v priemere 1,5 dieťaťa.
Každé dieťa má 2 rodičov. Takže 2 deti generujú 10€ pre jedného rodiča.
Kde ale zobrať tie peniaze? Nech ich zoberieme kdekoľvek, budú tam chýbať.
Napísal si tých príspevkov dosť. Som zvedavý, či napíšeš aspoň jeden, kde priznáš, že 50% HDP nie je z automobilového priemyslu.
Zdroje treba trocha overovať. Tento čajíčkový článok naozaj nestojí za veľa.
SR je silne priemyselná krajina, napriek tomu všetok priemysel tvorí len cca 30% z celého HDP
V USA je to len 19%.
Podiel cca 50% je podiel automobilového priemyslu na priemyselnej výrobe,
NIE na celom hospodárstve SR.
Tu je odkaz na prezentáciu ZAP: https://lnk.sk/hzwC
Iný zdroj https://lnk.sk/iG09 píše:
Z pohľadu HDP automobilový priemysel na Slovensku prispieva spomínaným podielom 13 %, kým v Maďarsku je to 10 %, v Česku a Poľsku 8,5 % resp. 7 %.
Okrom toho, že prečítate nejaké číslo, tak mu treba aj rozumieť.
Niekedy sa stačí zamyslieť.
Môže 250 000 zamestnancov (cca 10%) vygenerovať 50% HDP?
Prečo sa tých 90% tak fláka?
Pravda je taká že 10% zamestnancov produkuje 13% HDP a to je reálne.
Nabudúce prosím bez urážok,
Akú sumu si predstavuješ ako dostatočnú? 10-20€/mesačne?
Zdá sa ti to veľa alebo málo?
Ja som našiel veľký rozptyl
1, 4% pracujúci, respektíve 217 000 ľuďí (Buchláková)
2, 120 000 (denník N)
Myslím, že pravda bude zložitejšia.
Veľká časť ľudí poberajúcich minimálnu mzdu dostáva niečo nezdanené.
tu sú údaje za rok 2018 (min. mzda bola 480€)
až cca 10% zamestnancov poberalo mzdu blízku minimálnej
1. Decil – 10 % zamestnancov poberá mzdu nižšiu ako 508 EUR
1. Kvartil – 25 % zamestnancov poberá mzdu nižšiu ako 671 EUR
Medián – 50 % zamestnancov poberá nižšiu mzdu ako 913 EUR
3. Kvartil – 75 % zamestnancov poberá mzdu nižšiu ako 1 262 EUR
9. decil – 90 % zamestnancov poberá mzdu nižšiu ako 1 797 EUR
No daň z min. mzdy je 15,60€. To celú daň pošleme rodičom?
Mestám pošleme čo? Keď nič, tak to môže mať 2 dopady
- daň z nehnuteľností, smetné, parkovné a podobné poplatky poletia do neba
- obmedzia niektoré služby (MŠ a ZŠ sa budú rozpadať, nebudú svietiť a udržiavať cesty)
O to budú mať tie deti znížený vlastný dôchodok? Ako pri odvode do 2. piliera?
Zaujímala by ma konkrétna realizácia. Koľko % si pán minister predstavuje z daní?
Pri plate 1000€ je daň 95€. Ak by to malo mať význam, tak to musí byť 30-50% dane= 30-50€.
Už vidím protestujúci ZMOS, keď príde o tieto dane. Dnes máme asignáciu 2-3% a niektorí kričia.
Ak by to bolo aj 5%, bude to len symbolické, cca 60€ ročne.
Rozdiel je v tom, že tvoj otec si nemohol vybrať ani farbu a nieto výbavu.
Prišli biele tak si dostal biele a bol si rád.
Ty si prišiel do predajne a tam ti ponúkli 50 skladových vozidiel.
Na jednom sa ti nepáčil motor, na druhom poťahy, na 3. bola namiesto 4-zónovej len 2-zónová klíma.
Tak si musel čakať než ten tvoj výber vyrobia. Objednávok pred tebou bolo veľa a tak si čakal 6 mesiacov.
Iste si vieš predstaviť, že do lakovne nejde biele auto za červeným. Takže poradie vo výrobe je dané aj technickými obmedzeniami.
Keď sa ti nepáčilo mol si prejsť k inej značke.
Vy viete vyrábať kvalitnejší tovar za menej peňazí?
Vznikla istá nadvýroba, ktorá vyzerá na parkovisku ako veľa aút.
Na druhej strane sa 2 mesiace nevyrábalo.
Nemyslím, že sa dopyt prepadne o viac ako 30%.
Žiaden "odpad" sa neprodukuje, vozidlá vydržia cca 25 rokov.
Predlžovať tento vek nemá zmysel, po 25 rokoch sú morálne zastaralé.
A kde si prišiel na 49%?
V skutočnosti je to cca 13%.
Počet zamestnancov je cca 155 tisíc t.j. max 8% pracujúcich.
Vedel by si nám vysvetliť ako za to môže Matovič?
Matovič môže za všeličo ale prišiť mu aj toto?
Toľko "slušných" slov.
Bazény bežne dezinfikujeme, aj keď nie je chrípka. (používame práve chlórnan sodný)
Do "skrini" sa určite nezatvorím a papuľu majú zvieratá.
Mozog mám len jeden, ale o Vás mám vážnu obavu.
"sú profesie"?
Aké sú tie profesie, kde budú mať dôchodcovia zakázané pracovať?
Lekár, učiteľ, zdravotná sestra, vrátnik, upratovačka, ...
Ako si predstavujete odpoveď na Vašu otázku:
"Kedy sa na toto pozrú objektívnym okom zákonodarci aj celá spoločnosť???"
Ako je zákonom možné odlíšiť užitočných a podľa Vás "neužitočných"?
Nezamestnanosť pred koronou nebola žiadnym problémom.
Dovážali sme cudzincov, lebo našim nezamestnaným sa nechcelo robiť.
Zdá sa, že si pobúril dosť slušných pracujúcich dôchodcov.
Prečo útočíš práve na dôchodcov. Nie je na pracoviskách dosť neschopných.
Napísať pracujúcemu dôchodcovi "mudrlant" nie je urážka?
Napísal si:
"Je nemysliteľné, aby ľudia v dôchodkovom veku, ktorí ešte pracujú, stále poberali plat aj dôchodok zároveň."
Prečo? Na dôchodok splnili nárok a mzdu si zaslúžia.
Dôchodcovia blokujúci postup mladších sú možno v štátnej a verejnej správe.
Tam pracuje "len" cca 1/5 pracujúcich. Priestoru na presadenie sa mladých a šikovných ľudí je dosť.
Aj v zdravotníctve, či školstve už máme súkromné zariadenia.
Ak by nepracovali dôchodcovia, množstvo vecí by nefungovalo. (Napr. obvodní lekári)
Veľká väčšina pracujúcich dôchodcov robí na takých miestach o ktoré nie je záujem.
Z 267 00 pracujúcich dôchodcov bolo 160 683 starobných dôchodcov zbytok sú invalidní.
To sú ľudia s obmedzenou pracovnou schopnosťou.
Urážať celú skupinu len preto, že je medzi nimi niekoľko ľudí, ktorí sa držia aj keď už nie sú prínosom.
Myslím, že problém "kto je potrebný a kto nie" je rovnaký u dôchodcov a nedôchodcov.
Rovnako to bude s konexiami a vzťahmi. Tento problém sa týka všetkých zamestnancov.
Nejde o žiadne duplicitné vyplácanie. Ak niekto bol poistený má nárok na dôchodok.
Odporúčame