Môj dôchodok len z 1P bude podstatne vyšší ako priemer.
Môj majetok mi stačí tak na 100 rokov a toľko sa určite nedožijem.
Môj dôchodok len z 1P bude podstatne vyšší ako priemer.
Môj majetok mi stačí tak na 100 rokov a toľko sa určite nedožijem.
Takmer všetko.
Už len úvodné tvrdenie
"Okrem nízkych penzií zatiaľ druhý pilier Slovákom nepriniesol vôbec nič.
Ak by miliardy eur zostali v prvom pilieri, súčasní dôchodcovia mohli poberať oveľa vyššie dôchodky"
Od roku 2005 do 2019 za 13 rokov bolo odvedených 8,5 mld.
Ročne to predstavuje 650 mil. €
V SR je 1 397 636 dôchodcov a vypláca sa 1 702 061 dôchodkov.
Ročne to predstavuje 465€ pre jedného dôchodcu, mesačne 38 €.
Naopak štát za toto obdobie nalial do SP cca 10 mld. € zo ŠR či iných štátnych aktív.
SP presunula z iných fondov (neurčených na dôchodky) cca 12 mld €
Mne to vychádza +22 mld - 8 mld = 14 mld. SP vyplatila o 14 mld dôchodkov viac ako boli príjmy zo starobného poistenia.
To všetko sú verejné čísla a nájdete ich vo verejnom rozpočte SP.
Napr. v roku 2018 sa vybralo na starobné poistenie 4 123,68 mil. €
V tom istom roku 2018 sa dôchodkoch vyplatilo 6 116,49 mil. €
Deficit v jednom roku cca 2 mld. €.
To má veľkú rodinu. Na takú sa dá spoľahnúť.
Naozaj majú DSS účty v Holandsku?
Počul si slovo depozitár?
Počul si o tom, že za službu výberu poistného berie SP poplatok?
Keďže tam budem mať nulu.
Navrhujem podpísať zmluvu s nasledovným znením.
Ak tam nebudem mať nulu, ty mi vyplatíš rovnakú sumu ako budem mať v 2P.
Ak tam budem mať nulu, zaplatím ti ja 10 000€.
Súhlasíš?
Tento článok je katastrofa.
Došlo mi to, až keď som si prečítal kto je autorom:
Je absolventom žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Popri štúdiu písal pre My Žilinské Noviny, denník SME a Nový Čas.
Kde beriete tú hlúposť, že vláda dala niečo do 2. piliera?
Komu to dala? Môj účet začínal na 0€, nič som od vlády nedostal.
Prečo Vás to tak trápi, veď Vy v 2P nič nemáte.
politická strana, čo okradne 1,5 mil ľudí, môže niečo vyhrať?
Tvoje tvrdenie:
Do dzurindovsko-miklošo-kaníko-radičovského megapodvodu - tzv. II. piliera vstúpili všetci ich priaznivci.
Ak by tam vstúpili len ich priaznivci nebolo by tam 1,48 milióna účastníkov.
Ak by mal Dzurdinda s Miklošom 1,5 mil priaznivcov tak tu dnes vládnu.
Hrdo sa hlásim k 2P a považujem za dobrú vec. Už sa k tomu tak hlási aj SMER, pretože prišiel nato že to 1. pilier neutiahne.
Dovolím si s istotou povedať, že môj dôchodok z 1P a 2P bude vyšší ako by som mal len z 1P.
Samozrejme neplatí to pre každého. Sú to 2 rozdielne systémy a dávajú rôzne výsledky.
Ak by SP vyplácala len to čo naozaj vybrala na dôchodkové poistenie, tak by boli dôchodky o 10% nižšie.
SP síce odviedla do 2P cca 8.5 mld. € ale za posledných 10 rokov získala zo ŠR a vykrádaním rezervného fondu cca 10+10 mld. €. Takže rozdala o 12 mld. viac.
Možno nie je 1. pilier celkom pyramída, ale isté znaky pyramídovej hry má.
Napr. aj tu požadujete aby všetci platili do 1. piliera, lebo nevládzete vyplácať dôchodky ľuďom ktorí 1. pilieru zaplatili.
Ak sa všetci odsťahujeme, kto bude platiť dôchodky?
Tak tragické to nie je. Ale ak je problémom 2. piliera inflácia, tak problémom prvého je starnutie obyvateľstva.
Ak by bol 1P robil rezervy, tak by bolo všetko v poriadku.
Lenže 1P vyplatil všetko čo vyzbieral.
Peniaze nevyriešia všetko. Poznám dosť bohatých ľudí, ktorí sú so svojím životom nespokojní.
Poznám aj niekoľko viacdetných (4-5) rodín, kde rodičia zarábajú, ale príjem na osobu je nízky.
Napr. 1 800€ / 6 = 300€ na osobu.
Navyše manželky boli dlho na MD, čo sa na rodinných príjmoch prejavilo.
Sú však šťastní, aj keď nedokážu svojim deťom zabezpečiť hmotný blahobyt.
Nemajú však žiadne rezervy a keby sa niečo stalo, dostanú sa do krízových situácií.
Niečo žiadať neznamená sa ísť pokloniť. Nárok na určitú dávku je daný zákonom, nie vôľou úradníka.
Aj úradníci sú ľudia, sú všelijakí. Mal som v rodine človeka, ktorý to robil (už nerobí).
Faktom je, že žiadatelia nie sú nejaké neviniatka, ktoré sa dostali do zlej situácie vďaka zlej zhode náhod.
Ten rozvrat snáď netrval 10 rokov? Niekoho mohli prepustiť, firmy krachovali, ale nezamestnanosť v SR bola maximálne 18%. Takže väčšina 82% stále pracovala.
Zahraničie sa započítava (ak pracovali legálne).
V tom období sa započítavalo aj 6 mesiacov na úrade práce.
Prosím nešírte hlúposti. Odvod na starobné poistenie u SZČO (podnikateľa) je rovnako 18%.
Dôkaz tabuľka SP: http s://lnk.sk/vGMP
Iná vec je vymeriavací základ. SZČO
SZČO uplatní paušálne (často neexistujúce) výdavky 60%
Takže SZČO dokáže platiť bez porušenia zákona, nižšie poistné ako zamestnanec.
áno, 30 rokov je málo. Na dobrý dôchodok je potrebných 40 rokov.
Niekedy z uznaním školy od cca 16 rokov +40 =56 odpracovali aj ženy, muži 60-16= 44 rokov
Dnes SŠ od 20->64 = 44 rokov, VŠ 24->64 40 rokov
Ak niekto odpracoval len 30 rokov tak sa 1/4 života flákal.
MD sú započítané za odpracované roky.
Asi si neuvedomujete dôsledky.
1, Ušetrili by bohaté firmy kde je priemerný plat vyšší ako celoštátny priemer
Napr. VW má priemer 1800€ ale platil by z 1000€.
Ušetril by cca 280€ na zamestnanca a mesiac. Ročne asi 30 miliónov.
2, Prerobili by "chudobné" firmy kde je priemerný plat nižší ako celoštátny priemer
Napr. Slovenská pošta má priemer 600€ ale platila by z 1000€
Prerobila by cca 140€ na zamestnanca a mesiac.
3, všetci by sme mali rovnaký dôchodok -čo nie je až tak zlá myšlienka.
Bohatí by sa na svoj vyšší dôchodok mohli šetriť inak.
4, SP by nebolo škodná, dostala by rovnaké množstvo peňazí.
Na posúdenie Vašej situácie je potrebných viac údajov.
Nie je rozhodujúce v akom odvetví ste pracovala, ale koľko ste zarábala.
Dôchodky sa zvyšovali osobám najviac "poškodeným" starým výpočtom.
To boli skôr osoby z vyšším príjmom, ktorým vyšší príjem nebol započítaný do výpočtu dôchodku.
Započítavala sa len suma do 10 000 Kčs.
Išlo zrejme aj o mladšie ročníky, príjem 10 000 Kčs v roku 1990 nebol bežný.
Ako pozitívum berte, že ste sa dožila krásneho veku.
Ste už takmer 30 rokov na dôchodku a to sa podarí málokomu.
Myslím, že si ho nepochopil. Nie na 30 rokov výroby Boeingu , ale na 30 rokov "spotreby" v BA.
BA prevádzkuje celkovo 276 lietadiel na rôzne trate. Že by si chcel kúpiť 200 nových?
Napr.
42 kusov A319 nakupovali 12 rokov,
77 ks A32X nakupovali 17 rokov,
30 ks 787 nakupovali 6 rokov.
1, Vtipy často odrážajú skutočnosť. Vtedajšiu aj dnešnú.
3, Za socializmu sa kradlo "v malom". Mnohokrát to "nikomu nechýbalo"
4, Čo s tým má konvertibilita neviem. Väčšina ľudí sa k západným tovarom nedostala.
Ak nepočítam nákup pár bonov pred Tuzexom a kúpu riflí.
Parita kúpnej sily je podstatná. Ako Ste ju spočítal?
Spotrebný kôš vtedy a dnes bude diametrálne odlišný.
Takže vyjadriť PKS (PPP) si netrúfam
5, Máte čisté svedomie a ja som mal tovary a služby, ktoré som potreboval.
Nečakal som na rok 1989. Nevedel som, že niečo také príde.
Bol som však dosť demotivovaný rovnostárskym prístupom.
Samozrejme ani dnes to nie je ideálne, ale ja rozdiel pociťujem.
Odporúčame