Poľnohospodárskej pôdy je dosť, nevravím, že s ňou treba plytvať.
V SR je spotreba zemiakov cca 50kg/obyvateľa => potrebujeme 270 000 ton.
Hektárová úroda v SR je cca 15 ton (v FR a NL > 40 ton).
Pre svoju potrebu potrebujeme 18 000 hektárov, pri našej úrode. Dnes posadíme zemiaky na 7 500 ha.
V 1989 to bolo 55 000 hektárov. To nie je úbytkom poľnohospodárskej pôdy.
To je nezáujmom o pestovanie zemiakov a neschopnosťou konkurovať.
Ornej pôdy je v SR 1 400 000 ha a živí 50 000 ľudí. Na 1 pracujúceho treba 28 ha.
V prípade tunajšej investície treba cca 10 ha a bude živiť 240 ľudí.. Na 1 pracujúceho treba 0,042 ha.
Obec Visolaje má cca 940 obyvateľov a rozpočet cca 400 000.
Získali by mnohí prácu bez dochádzania a do rozpočtu obce +12%.


