Pôrodnosť na Slovensku klesá, nárast obyvateľstva bude závisieť od migrácie
To, že máte deti, je Vaša voľba. Nie ste preto horší ani lepší.
Dôchodok je poistenie a závisí od Vašich platieb do SP.
Ak niekto platí a nemá deti dôchodok dostane,
ak niekto neplatí a vychoval by 5 detí nedostane dôchodok.
To že sa v priebežnom systéme na výplatu používajú peniaze z aktuálne prijatých platieb je regulácia toku peňazí (cashflow), ale nemá to nič so záväzkami SP.
Ak niekto zaplatí dôchodkovej poisťovni poistenie, je ona povinná vyplácať dôchodok.
Vaše deti asi nemáte kvôli dôchodku.
Aj oni raz budú požadovať svoj dôchodok. Ich platby síce idú na Váš, ale vzniká záväzok SP vyplácať im dôchodok. Takže SP nič nezíska či nemáte žiadne dieťa alebo ich máte 5.
Jediný problém je ako SP s peniazmi narába. Všetko čo dostane rozdelí.
Mala by sledovať pomer medzi platiacimi a poberajúcimi cca 2:1
40 rokov pracujeme a 20 sme na dôchodku
V prípade,že bol počet platiacich vyšší, mala robiť rezervy.