Vďaka čomu vydržali, je ťažké stanoviť.
Jadro však vyrábalo stále rovnako cca 6 GW z celkovej spotreby medzi 25 až 35 GW.
50% energie vyrábajú v paroplynovom cykle.
Vďaka čomu vydržali, je ťažké stanoviť.
Jadro však vyrábalo stále rovnako cca 6 GW z celkovej spotreby medzi 25 až 35 GW.
50% energie vyrábajú v paroplynovom cykle.
Ešte pripojím vek odchodu do dôchodku. Sú rôzne, ale všeobecný je takýto:
Narodený Vek odchodu
1955 63r 3mes
1956 63r 6mes
1957 63r 9mes
1958 64r
1959 64r 3mes
1960 64r 6mes
1961 64r 9mes
Takéto vytrhnuté porovnania neodrážajú skutočnosť.
Nechcem povedať, že fínsky dôchodca sa nemá lepšie ako slovenský.
Zostaňme ale "na zemi".
Fínsky HDP na obyvateľa je cca 2,5x násobok toho v SR.
Fínska priemerná mzda je 3,5 násobkom slovenskej.
Neviem odkiaľ pochádza informácia o minimálnom dôchodku vo fínsku vo výške 1500€?
Ja som našiel 784€. https://www.kela.fi/takuuelake
Môj argument smeroval k tvojej vete: " Na západe je pomer delenia zisku medzi zamestnancom a zamestnávatelom opačne obrátený ako u nás"
Oni sa nemajú deliť o profit. Podnikateľ nakupuje pracovnú silu tak ako vie,
Ak bude nakupovať draho a nekvalitnú skrachuje. Rovnako ako keď draho nakúpi tovar.
Billa má evidentne horšie vedenie ako Lidl.
Pri polovičnom obrate tvorí len 1/16 zisku, t.j. 8x menej ako LIDL.
Ešte aj zamestnancom platí o 20% menej. Platila ešte menej keby mohla.
Páni z Esetu pokiaľ viem nie sú miliardári, jedine ak spolu. Majetok Trnku sa odhaduje na 650 mil.€.
Medzi chudobnými sa šíri, že bohatý = zlý.
Preto si zvolili kedysi Ľuptáka a možno ani do dnes nepochopili, že to nebolo dobre.
Páni z Esetu nikoho neokradli, nič neprivatizovali. Iste by sa našli obchodní partneri s ktorými sa nerozišli celkom v dobrom. Ak robíte obchod 30 rokov, nájdete aj takých, čo sú presvedčení, že ste im uškodili.
Základne nemajú byť americké, základne majú byť kompatibilné s armádami NATO.
Rovnako ako budeme mať postupne kompatibilné zbrane.
Hangár do ktorého sa nezmestí lietadlo, či dráha na ktorej nevie pristáť je nanič.
Vojaci na Ruské hranice? Najbližšia ruská hranica je vzdialená 500 km od našej hranice.
Iste jednotky NATO pôsobili aj v pobaltských krajinách či Poľsku.
Na najväčšom poľskom cvičení bolo 30 000 vojakov, ozbrojené sily RF disponujú > ako 1 miliónom vojakov.
Mne naša zahraničná politika nepripadá protiruská.
Jeden Váš minister (jeden z lepších v Smere) na Sulíka vytiahol pripravený graf o zlacňovaní plynu.
Sulík aj bez údajov okamžite vedel, že je to nezmysel. Nebolo to nijak ťažké.
Ak na to ale neprišiel minister, tak bol buď veľmi slabý alebo Sulík dobrý.
Ja si skôr myslím to prvé.
Dôkazy? Keď u nás nestačí ani nahrávka vlastného hlasu. Nepomohlo by ani video.
Smer a skutky? Ktoré?
Sme tu voliči rôznych strán.
Máme na nich rôzne názory, ale takáto zaslepenosť sa hľadá ťažko.
Zaujímavý politický názor.
Vyčerpal ste skoro všetkých, ale na niekoho ste zabudol.
Aj rodinný život sa dá zariadiť.
Možno je pre ostatných využiteľných "len pár", ale sú to dávky na ktoré sa minie veľká časť peňazí na Sociálne dávky. (SD)
Najviac dávok vypláca MPSVaR
Rodičovský príspevok 392 mil., prídavok na dieťa 320 mil., poistné za matky na MD 260 mil. , peňažné príspevky na kompenáciu ŤZP 375 mil. Tieto príspevky čerpáme všetci.
Ja netvrdím, že nečerpajú, len vzniká taká mylná predstava, že tieto skupiny vyčerpávajú 50% sociálnych dávok.
Druhá vec je, že ak sa nám nepodarí vzdelávať tieto deti, tak nás čaká veľký problém.
Nechcem sa nikoho zastávať, ale čo dostáva Róm na dieťa pred narodením?
Nie, že by som sa chcel chlapov zastávať, ale ženy na tom nie sú o veľa lepšie
Aké boli príspevky pre povojnovú generáciu.
Detí narodených v rokoch 1950 bolo 88 000 a všetkého obyvateľstva nebolo ani 3,5 milióna.
Dnes je všetkého obyvateľstva skoro 5,5 mil. teda 1,5 násobok, ale detí sa narodí 58 000 teda len 2/3.
O svoje deti sa majú starať rodičia (obaja). Štát im môže pomôcť.
Výdobytky dneška nemožno porovnať s minulosťou.
3 ročná MD (v minulosti 2 roky, len 6 mesiacov, len 6 týždňov), rodičovská dovolenka otcov
V zahraničí je tiež bežná oveľa kratšia MD cca 16 týždňov.
Potreby bábätka sú z pohľadu jeho ďalšej výchovy dieťaťa počas prvých rokov minimálne.
Náklady dokážu mamičky podľa vlastných dostať do 50-100€ mesiac.
Citujem: "... my momentálne máme príjem 490€ v čistom a žijeme z toho štyria (deti majú 4r a 9mesiacov... je to moc, či málo? Nám to vychádza, sme skromní, niekto možno povie, že by nevyžil a niekto možno žije z ešte menej... "
Tu je tabuľka
Dlh v mil. USD,
Dlh na obyvateľa v USD
Rok.......dlh......% HDP...Dlh na obyvateľa
2018....52135....48,90%....9,578
2017 ....48837....50,90%....8,972
2016....46549....51, 80%....8,564
2015....45817....52.20%....8,444
20 14....54103....53,50%....9,980
2013....53921....5 4,70%....9,956
2012....48727....52.20%....9,005
2011....42939....43.70%....7,945
2010....36911... .41.20%....6,845
2009....32411....36,30%....6,013
2008....28671....28.50%....5,327
2007....23334. ...30.10%....4,340
2006....19147....31.00%....3,5 63
2005....17019....34.10%....3.168
2004....1812 1....40,60%....3,373
2003....14253....41,60%....2 ,653
2002....10973....42.90%....2,042
2001....10 448....48,30%....1,942
2000....9932....49,60%.... 1,846
1999....10177....47.10%....1885
1998....77 22....33.90%....1432
1997....7219....33.00%....1, 340
1996....6582....30.50%....1,224
1995....4323 ....21,70%....805
Túto rozprávku tu tlačí "pracujúca chudoba" a mnohí ju opakujú.
Predovšetkým treba povedať, že zisk sa nedelí. Zisk patrí po zdanení podnikateľovi.
To čo možno rozdeliť sa volá pridaná hodnota.
Podiel nákladov na mzdové náklady je silne závislá od odvetvia.
Ale aj v jednom odvetví sú veľké rozdiely.
Naposledy som porovnal reťazce LIDL a BILLA
Reťazec.......Obrat .......Pridaná hodnota.....Osobné náklady......Zisk..............Podiel ON/PH
LIDL...........1 149 mil.......206 324 000............76 326 000..........110 621 000..............37%
BILLA............546 mil.........82 140 000............57 847 000.............6 675 000...............70%
V Bille dávajú zamestnancom podstatne viac z pridanej hodnoty, napriek tomu sú tam nižšie mzdy.
https://www.profesia.sk/praca/billa/O3617872
https://www.profesia.sk/praca/lidl-slovenska…
Billa nástup 720€
Lidl nástup 38,75 hod./týž. : 865 € + 20% oproti Bille.
To sekundárne použitie, je asi rovnaká recyklácia ako dočasné uloženie vyhoretého jadrového paliva.
"V Tesle ti vydrzia dlhsie ako bezny clovek vlastni svoje nove auto" - neviem čo je bežný človek ale v SR sa auto používa 25 rokov v Nemecku 20 rokov. Batérie starnú aj vekom, nielen cyklami.
Tých 3,5% po 160 000 km je možno pravda, ak boli najazdené za 2-4 roky.
Lenže v SR sa priemerne jazdí 15 000 km/rok. A tak najazdenie 160 000 km trvá 11 a viac rokov.
Publikované údaje sú dosť rôzne:
V Nórsku už 2025 sa stane čo?
Naozaj tam nahradia všetky ICE BEV?
Zaokrúhlim čísla
V roku 2018 bolo v Nórsku 300 000 BEV+PHEV (200+100)
V roku 2017 to bolo 210 000 (140+70)
zdroj: https://elbil.no/english/norwegian-ev-market/
V Nórsku sa predá ročne cca 160 000 aut
V Nórsku jazdí celkovo cca 2,7 mil. aút., zatiaľ nedosiahli ani 10% podiel.
Podiel na predaji prekročil 50%.
Pri super optimistickom scenári (podiel EV na predaji =100%)
Bude v Nórsku v roku 2025 300 000 + 7 x 160 000= 1,4 mil. BEV a PHEV.
To je len 50% všetkých aut.
Môj optimistický odhad je max. 1 mil. = 300k +7 x 100k.
Emisie tri ťažbe fosílnych palív spaľovaných v motore sú podobné, ako pri ťažbe fosílnych palív na výrobu elektriny.
Ak by ste nám chceli tvrdiť, že elektrárne sú ekologické, tak aj pri výstavbe hydro elektrárne či FVE sa vytvorí uhlíková stopa.
Čo sa týka výroby ICE auta tá bude podobná ako výroba BEV auta. Vyčlenila sa len batéria.
Čo sa týka opotrebovania komponentov, bude veľmi porovnateľné.
Na žiadnom zo svojich aút som nemenil motor.
Ak niekto menil turbo tak to je tak malá časť, že sa skoro nemá význam o tom baviť.
Životnosť ICE je cca 25 rokov, to sú aspoň 2 batérie.
Odporúčame