som slovák a aj budem ale rozčuľuje ma to skresľovanie dejín . o žiadnych starých slovákoch som sa nikdy na dejepise neučil.ale o SLOVANOCH.teda kmeňoch starých slovanov, ktoré tu priši z ruských stepí medzi čiernym morom a volgou..Veľká morava? Nitran pribina prehral vojnu s mojmírom 1 a vznikla veľká morava 833-907 zväzok SLOVANSKÝCH kmeňov..Slovanské pramene (písané cyrilikou, a teda cca po roku 890) označujú obyvateľov Veľkej Moravy ako „slověne“. Slovo „slověne“ sa vtedy vyslovovalo ako „sloväne“ (veľmi otvorené e) alebo ako „slovene“ (stredné e). Výraz „slověne“ v tom čase znamenal jednoducho „Slovania“ a používal sa aj pre Slovanov v dnešnom Maďarsku, Slovinsku a Slavónsku.Latinské pramene naopak označujú obyvateľov ako „Sclavi“ (Slovania), „Winidi“ (Slovania) alebo geograficky ako „moravskí Slovania“ alebo „Moravania“. zánik 9.august 907 prehra bavorov( s nimi aj moravanov) v bitke s maďarmi pri dnešnej batislave, vtedy (Brezalauspurcu)


