Otázka pre odborníkov.
Koľko rovnakých blokov (VVER 440/V-230) ešte vo svete pracuje a kde?
Otázka pre odborníkov.
Koľko rovnakých blokov (VVER 440/V-230) ešte vo svete pracuje a kde?
Len treba spravodlivo priznať, že ten rast je vykúpený obrovskými dotáciami.
To sú čísla za celú EÚ. Ale krajiny majú priepastné rozdiely.
Za posledných 30 rokov sa podarilo emisie v priemysle znížiť, najmä preto, že sa zrušil energeticky náročný priemysel.
Produkcia CO2 z jazdy osobných vozidiel v SR tvorí cca 5-6 mil. ton.
Celková produkcia v SR 40 mil ton. Osobná doprava produkuje cca 15%.
Je nám jasné, že ani EV nedostanú túto hodnotu na nulu.
Pri EV odhadujem emisie cca na 20 kWh/100km x 200g/kWh = 4000g/100km = 40g/km
Výmenou všetkých aut, čo je do 20 rokov nereálne a nákladné, vieme usporiť možno 3 mil. ton CO2 ročne. to asi 7,5% vypúšťaného CO2.
Nemám nič proti, len výška dotácií nezodpovedá dosiahnutému cieľu.
Takže USS Košice sú už mimo mesta? Cca 8 mil ton CO2.
Elektráreň Nováky je mimo mesta? cca 1,7 mil. ton CO2
Spaľovne odpadu sú v poriadku?
Kúrenie uhlím a plynom je v poriadku?
Táto tabuľka sa bude časom meniť.
Pre mňa je ale dosť zelená. http://www.shmu.sk/sk/?page=991 (3.8.21 - 13:00)
Riešime veľmi draho vozidlá, namiesto riešenie veľkých znečisťovateľov.
Keď už doprava, prečo neriešime napr. vozidlá nad 15 -20 rokov?
Vozidlo homologované v roku 2000 diesel mohol mať 0,5g na km NOx
Aktuálne homologovaný diesel môže mať 0,08g/km NOx
Emisie pri dieselových motoroch naše stanice EK nevedia zmerať zložky vychádzajúce z výfuku.
Neviete aký je podiel dopravy ale budete tvrdo bojovať, lebo ste videli kúdol dymu.
O akých škodlivých látkach sa bavíme? Čo je to ten smrad?
Aký podiel na produkcii tých škodlivých látok má osobná doprava?
Ako prišiel expert na to, že "Na elektromobily je třeba několik Dukovan"?
JE Dukovany (4x500MW) vyrobí ročne cca 15 TWh elektriny, = 15 000 GWh = 15 000 000 MWh
Jedno auto za rok spotrebuje cca 15 000 km x 0,2 kWh = 3 000 kWh = 3 MWh
15 000 000 / 3 = 5 000 000
JE Dukovany vyrobí dostatočné množstvo elektriny pre 5 mil, osobných vozidiel.
V ČR je 6,13 mil. vozidiel s priemerným vekom 15 rokov.
Celková obmena autoparku bude trvať min. 30 rokov.
Zakázať predaj aut zo spaľovacím motorom je nezmysel.
Ale tvrdiť, že bude treba niekoľko elektrární s výkonom 2000 MW, je tiež nezmysel.
Aj o 30 rokov bude postačovať pre autá cca 1 taká JE.
JE Dukovany vyrobí cca 15% výroby elektriny v ČR.
Každé dieťa má dvoch rodičov.
Ak žijú, tak zo zákona prispievajú na výchovu.
Ak žiaľ zomrú, na dieťa sa prispieva sirotským dôchodkom.
To platí aj pre deti rozvedených rodičov, či deti ktoré sa narodili mimo manželstva.
Asi jediným prípadom nezabezpečenia detí takouto formou je, keď matka neuvedie otca.
Nemožno ju k tomu nútiť, ale musí si uvedomiť, že čosi stráca.
Nemyslím, že podpora okolia je závislá od stavu. (rozvedený, vdovec, ...)
Mám rozvedeného kolegu, čo sa sám stará už cca 10 rokov o 2 deti.
Dnes už dosť veľké (cca 15 a 20 rokov)
Nemal to ľahké a ešte ani dnes to nie je ideálne.
Matka je nezamestnaná a platí na deti min. výživné.
Pri rozvode si zobrala poctivú polovicu, aj keď do domácnosti toho veľa neprispela.
Kedy to budú mať Švédi? Myslím dôchodok rovný 80% platu.
Čo som zisťoval, tak priemerný ročný plat podľa regiónu je 280 - 380 000 SEK
Za mesiac je to cca 300 000SEK / 12 = 25 000SEK = cca 2 450€
V prípade dôchodku je to pred zdanením 13 200 SEK za január 2021 = 1 293€
Zdá sa mi, že to má od 80% dosť ďaleko.
To prekonáva všetky ciele politikov.
Priemerný dôchodok v Rusku dosahuje 15 059 RUB (12/2020) = cca 173€.
Minimálny je rôzny podľa oblastí priemer je 10 022 =115€
V Rusku je 44 mil. dôchodcov a ich počet klesá.
Dospieť sa k tomu dá celkom jednoducho.
Len tomu musíte rozumieť. Dôchodca má iný spotrebný kôš. Bývanie má v ňom špeciálne postavenie.
Aj prípade potravín kupuje priemerný dôchodca iné potraviny ako niekto s príjmom 1500€ mesačne.
Je to priemer, takže nikdy to nebude zodpovedať konkrétnemu človeku.
Je tam napr. tabak vo výške asi 2,7% výdavkov. Niekto tam bude mať v skutočnosti 0 a niekto pokojne 10%.
3,50€ za krabičku a 30 krabičiek za mesiac = cca 100€ a to môže byť 10% výdavkov.
Inflácia sa nesleduje za pol roka. nesleduje sa vždy za celý rok. Mesiace 1-6. roka 2021 sa porovnajú s mesiacmi 1-6 roka 2020. Vznikne 6 rôznych inflácií, každý mesiac trocha iná. To sa priemeruje a výsledkom je to čo sa použije na valorizáciu. Inflácia za 7-12/2020 bude zohľadňovať o rok ke´ˇd sa budú počítať inflácie za ceny 1/2022 vs 1/2021 až 6/2022 vs 6/2021.
Na rozumné otázky rád odpoviem, ale na nadávanie reagujem ignore listom.
Myslím, že družstvá podľa Jurkoviča vymizli na celom svete.
Fungovanie spôsobom jeden člen = jeden rozhodovací hlas bez ohľadu na podiel je nezmysel. Veľa rozhodujúcich = zlé riadenie.
Ja zastávam názor, že počet spoločníkov má byť nepárny, 3 je ale už veľa.
Ale na to máme asi odlišný názor.
Čo keby si nám vysvetlila aký je podiel DB vo FED?
A aký vplyv to má na nemecký dlh?
Mám dojem, že nemáte záujem o odpoveď a len provokujete.
Vplyv inflácie na domácnosti dôchodcov je iný. Iný je na každú jednu domácnosť.
Napr. vplyv ceny tabakových výrobkom na moju domácnosť je nulový, v priemere je to však 2,6%.
Vplyv ceny rýb je v priemere 0,5%, mojom prípade to bude aspoň 2%. Ryby mi chutia.
Niektoré sociálne skupiny majú rôznu spotrebu, možno ich členiť aj podľa príjmu aj podľa ich vzťahu k zamestnaniu, a našli by sa aj iné kritériá.
Priemerná domácnosť vydá na potraviny 18,2% príjmov.
Ak by som však zobral dôchodcu s dôchodkom 500€ malo by mu stačiť 91€ t.j. 3€ na deň.
V prípade osoby s príjmom 1 500€, ktorá žije sama by to malo byť 273€ a ešte dostáva príspevok od zamestnávateľa na 20 obedov mesačne.
Snáď sa zhodneme, že spotrebiteľské správanie jednotlivých skupín bude rôzne.
POZOR, môže sa celkom pravdepodobne stať, že dôchodcovská inflácia bude vyššia ako bežná.
Stačí ak viac zdražejú potraviny, lieky, ...
Čo sme to dokázali vyrobiť?
Autá? myslíte napr univerzálnu dodávku Š1203 vyrábaná od 1968 do 1999.
Vhodná do nemocnice aj na cintorín.
Lietadlá? Aké máte na mysli?
Atómové elektrárne? Myslíte ruské reaktory?
Vyrábať všetko v takom malom štáte je nezmysel.
Aj v rámci RVHP sa to delilo.
Kde to Ficova vláda nastavila?
Valorizácia o dôchodcovskú infláciu je nastavená v § 82 Zvyšovanie dôchodkových dávok zákona 461/2003
Dôchodková dávka vyplácaná k 1. januáru príslušného kalendárneho roka a dôchodková dávka priznaná od 1. januára do 31. decembra príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázaného štatistickým úradom za prvý polrok kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku.
takto je to nastavené od 1.1. 2018. Bolo to zavedené zákonom č. 252/2012 pod ktorým sú podpísaní títo páni.
Ivan Gašparovič, Pavol Paška, Robert Fico
Išlo o vládny návrh zákona a predkladateľom bol Ján Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Viete čo je to spotrebný kôš? Ten je nepochybne u dôchodcu iný ako u pracujúceho.
Napr, pracujúci človek dáva na potraviny 18,2%, dôchodca až 25%.
V prípade bývania to bude opačne.
Na zdravotníctvo dávame 3%, dôchodca určite viac.
Ceny tovarov (chlieb) sa menia rovnako, ale spotreba jednotlivých tovarov je rôzna.
Dôchodcovská inflácia môže dopadnúť aj úplne naopak, bude vyššia. To by bolo kriku.
Inflácia v období 2000-2020 bola 80%, produkty boli v roku 2020 o 80% drahšie ako v roku 2000
Valorizácia priemerného dôchodku v danom období bola 96%.
Neviem čo s tým má ostatné populácia. Áno mzdy rástli rýchlejšie až na úroveň 3x násobku.
2. pilier s tým nič nemá.
Prečo by platila dopredu? Začne platiť zo svojho účtu.
Koľko platíš mesačne na pravidelných platbách?
Prezradím ti tajomstvo. Existujú aj banky, ktoré vedú účet zadarmo.
Niektoré s podmienkami, niektoré bez podmienok.
Mňa moje účty stáli presne 0€ za minulý aj tento rok.
Manželka zaplatila 9€ za rok.
Bývaš spolu s niekým, máte spoločný byt a ty si sa nedozvedel o jeho úmrtí?
Ak si sa dozvedel, čo ti bráni zaplatiť?
Odporúčame