Valorizácia 2020: O percento či o pevnú sumu?
1, chápem poškodenie pani @neuspešná
Problém spočíval v krátkom období s ktorého sa počítal POMB.
Pokiaľ si dobre pamätám tak sa počítal len z 10 rokov.
Do roku 2004 sa počítalo len 5 rokov z 10 rokov, ak sa nemýlim.
Tam to nevadilo?
Súhlasím, že to dodnes nie je napravené a už nebude.
2, valorizácia pevnou sumou zasiahla všetkých, nielen váš príklad
Ten človek mohol mať do roku 1984 POMB=3 a po roku 1984 len 1,5
Akú krivdu naprávate vtedy.
3, Dnes je situácia nasledovná 2019 -1983 = 36 rokov sa započítava.
Ak odpracoval 45 rokov tak sa nezapočíta 9 rokov čo je 20% aktívnej práce.
Neočakávam, že by niekto počas prvých 9 rokov mal nadpriemerný plat.
Dnes vypočítané dôchodky sú už relatívne spravodlivé.
Každým rokom sa to zlepšuje.
4, Aj vo vašom príklade predpokladáte redukovaný POMB = 1,8 to je neredukovaný 2,1
Z toho za roky 1984 až 1989 (5R) predpokladajme 1,1 to bol socializmus.
Za roky 1990-2004 (15 rokov) by musel dosiahnuť POMB= 2,43