Práca s hotovosťou nemá svoje náklady?
Neviem či ste si všimli, ale daň na autá existuje.
Predovšetkým platíme daň z palív vo výške cca 1 mld. € ročne
Okrem toho tu má máme daň z motorových vozidiel.
Naopak ZS SK dostáva dotáciu 300 mil. €.
Okrom toho som zvedaví ako vysvetlíte ľuďom vo Svidníku (nemajú železnicu), že ich dane smerujete niekam inam.
Tak sa na to pozrime. Za rok 2019 ešte nie sú známe čísla ale rok 2018 je verejný.
Napr. https://finstat.sk/35914939/vykaz_ziskov_str…
ŽS SK mala
vlastné tržby 104 345 000 €
Náklady mimo miezd mala 197 784 000 €
mzdy a odvody 114 502 000 €
Odpisy vo výške 89 548 000 €
Potom príde štát a dá dotáciu 336 580 000 €.
V roku 2017 to bolo len 277 mil.€
Ešte raz dotácia je 3,3 násobkom tržieb.
Ak by mala ZS SK hospodáriť vyrovnane bez dotácií, musel by cestovný lístok stáť 4,3x súčasnej hodnoty.
BA -ZA by namiesto 9,38€ stál 40€, BA-KE by stál 80€
Nožnice sa vôbec neotvárajú.
Ak ste mali dôchodok 300€ a maslo stálo 3€ mohli Ste si kúpiť 100 ks masla
Ak je inflácia 3% tak maslo bude stáť 3,09€
Vám zvýšia dôchodok o 3% t.j. 309€, stále si môžete kúpiť 100ks masla
Ak bol Váš dôchodok 450€ mohli ste si kúpiť 150 ks masla
Vám zvýšia dôchodok o 3% t.j. 463,50€, stále si môžete kúpiť 150ks masla
Pomer medzi dôchodcami zostáva zachovaný.
Ak by aj druhý dôchodok bol zvýšený pevnou sumou o 9€
Tak za 459 by ste si kúpili len 148,5 masla.
po 1 roku to nevyzerá tak tragicky, ale po 10 rokoch to vyzerá nasledovne
Maslo stojí 4,03€
300€ dôchodok bol zvýšený o na 403€ a dôchodca si môže stále kúpiť 100 ks masla
450€ zvýšený o 103€ je 553€ a za to si môže kúpiť len 137ks masla
Jeho životná úroveň klesla na 137/150 = 91%
Valorizácia dôchodkov o pevnú sumu nožnice zatvára, % valorizácia ich necháva stále rovnako roztvorené.
https://www.socpoist.sk/starobny-dochodok/12…
Zvýšenie sumy dôchodku, ak poberateľ dôchodku po vzniku nároku naň bol ďalej dôchodkovo poistený.
Ak bol poberateľ starobného dôchodku dôchodkovo poistený po vzniku nároku na starobný dôchodok suma starobného dôchodku sa od 1. januára nasledovného kalendárneho roka, určí tak, že k sume starobného dôchodku sa pripočíta suma zvýšenia, ktorá sa určí ako ∑ OMB x ADH / 2
Iná vec je výška zvýšenia. Ak podnikateľ platí z min. VZ, to zodpovedá cca OMB=0,5
Zvýšenie za rok je potom 0,5 x 12,66 /2 = 3,165€
Podnikateľ zaplatil 18% z 477€ = cca 85€ mesačne, tie sa mu vrátia pri poberaní dôchodku po dobu 27 rokov.
Osadníci sú ľahkým terčom, ale pri dôchodkoch určite nie sú hlavným problémom.
O ktorom zákone hovoríte? Dôchodca, ktorý si platí odvody, bude mať každý rok zvýšený dôchodok.
Nič ste neuviedol k faktom.
Odvody sa nevypočítavajú z 1/2.
To meno v ČR je Švarc.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0varc_sys…
Systém je zakázaný aj v SR. Ide o tzv. "závislú prácu" presne definovanú v ZP v §1
(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.
(2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom.
(3) Závislá práca môže byť vykonávaná VÝLUČNE V PRACOVNOM POMERE, .... Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
Netvrdím, že to vymizlo, rovnako ako nevymizla čierna práca. Ale určite je to významne obmedzené.
Myslím, že dnes už neplatí, že robotníci musia súhlasiť so všetkým.
To čo som napísal sú fakty. Nikoho nechcem opíjať.
Osobne si myslím, že absolútne spravodlivý systém neexistuje.
O tom aká má byť SOLIDARITA môžeme diskutovať donekonečna.
Mnohí tu nesúhlasia už s "nespravodlivosťou" miezd, ale proti tomu žiadny dôchodkový systém nič nespraví.
Kaník sa určite dopustil chýb. Faktom je, že obdobie z ktorého sa počíta dôchodok sa vždy predlžovalo.
Čo spravili zle je, že malo byť nejaké prechodné obdobie, keď si mal dôchodcovi vyplatiť dôchodok podľa systému, ktoré bol pre neho výhodnejší.
Ale veď sa toho čoskoro dožijeme.
POMB sa počíta od roku 1984.
Ak ide dnes do dôchodku 62,5 ročný tak sa narodil v roku 1956/57
Započítajú sa mu roky 1984 - 2018 = 35 rokov,nezapočítajú sa mu 1972-1983 = 12 rokov.
každým rokom to bude o rok viac započítaných rokov
Vymeriavací základ (VZ) sa počíta ako VZ= základ dane /1,486
To čo našiel na stránke SP je výpočet min. VZ.
Ak mám výnos 24 000€ a uplatním paušálne výdavky 60% je môj ZD = 9600€
VZ = 9600€ /1,486 = 6460€ za rok = cca 539€ kedže je to viac ako min. VZ tak platím z 539€
Ak mám výnos 12 000€ a uplatním paušálne výdavky 60% je môj ZD = 4800€
VZ = 4800€ /1,486 = 3230€ za rok = cca 269€ kedže je to menej ako min. VZ tak platím
z min. VZ aktuálne z 477€
To čo ste našli v slovníku SP je spôsob stanovenia min. VZ ako 1/2 VVZ (všeobecného VZ)
Ak "zamestnanec" pracuje na živnosť, VZ i paušálne výdavky si uplatňuje sám.
Ja mám pocit, že Mečiar nepredával zahraničiu. Mečiar vytváral domácich podnikateľov.
Domáci podnikatelia to obratom so ziskom predali zahraničiu.
Ale veď ja som nič iné netvrdil. Cca 30 tisíc sa platilo pri prevzatí a 30 000 počas 30 rokov.
Ten úver nebol bez úročný. Poskytla ho IRB a úrok bol 1%.
Ale @somktorysom považuje za nájomný byt len ten ktorý patrí štátu alebo obci.
Myslím, že si to mýli zo sociálnym bytom, alebo s bytom s regulovaným nájomným.
Čo si mám všimnúť v Grécku?
Nechceš vyrovnaný rozpočet ale chceš vyššie dôchodky?
Dokedy?
Ak by sme mali vždy vyrovnaný rozpočet a teda nemali dlh, mali by sme každý rok o 1 mld.€ viac napr. na tie dôchodky.
Kde na to vziať peniaze?
Nech na 1 sociálny byt treba 60 000€, ročne môže byť potreba 15-20 000 bytov t.j. cca 1 mld. €
Možno keby sme nemali stíhačky, 4x4 a 8x8 a ...
Možno si ponechá aj stratu. Ako vieš, že bude mať zisk?
Napr.
Mám byt, počítal som že ho prenajmem za 500€, ale nie je záujem.
Som rád, že som zohnal nájomníka za 350€. Moje náklady sú 400€.
Prečo ho prenajímam, lebo inak by mi zostali len náklady.
To súkromný investor nevie postaviť nájomný byt bez umakartového jadra?
Tu máš napr. riziko toho tvojho nájomného bývania:
Platy baníkov zatiahli odberatelia elektriny a ešte ostalo aj do alobalu.
Viete nejaký podnik, ktorý dostal priame investície a ani po 10 rokoch sa nevrátili?
Chorvátsko 25%
Švédsko 25%
Grécko 24%
Fíns ko 24%
Írsko 23%
Poľsko 23%
Portugalsko 23%
Taliansko 22%
Slovinsko 22%
Belgicko 21%
Česk
Odporúčame