apoštol pavol.. nemá čo opravovať starý zákon... nie je to jeho vec.. buď ho uznáva alebo nie.. ale dopĺňa?? to by si mohol aj ty...
apoštol pavol.. nemá čo opravovať starý zákon... nie je to jeho vec.. buď ho uznáva alebo nie.. ale dopĺňa?? to by si mohol aj ty...
škoda na teba reagovať.. už som to tu TRI krát písal.. časový nesúlad.. NA ZEMI IM POVOLIL VŠETKO:: aj sexovať aj jesť zo VŠETKÝCH stromov.. ale V RAJI IM ZAKÁZAL:. chápeš to??? ak nie.. nemám už čo dodať... kapitolky týkajúce sa zeme ... tam je VŠETKO povolené.. hoci sú v písme pred tými rajskými.. a bolo to predsa naopak.. stvoril človeka a posadil ho do RAJA V EDENE.... a tam mali zakázané.. až ten zákaz porušili.. tak ich poslal n azem( všetko okolo edenu..) a tam mali VŠETKO POVOLENÉ.. ale s tredstom za ten prvý hriech... čo na tom nei je jasné?? stále dookola to tu píšete?? ako keby ste nevedeli čítať??? radšej odpovedzte, PREČO TEN HRIECH VÁĽATE NA DIABLA????? keď tam nikde nie je napísaný???? ja hovorím.. človek môže zaň, lebo nie je dokonalý a nie diabol či satan...
myslím si, že si schopný rozoznať to čo som napísal, od toho ako to upravujú svedkovia... napríklad zvitky od mŕtveho mora.. sa nikam nedostali .. lebo boli objavené v 40tych rokoch.-.preštudované.. a hotovo.. odložené.. lebo niekomu nepasovalo, čo v nich bolo.. v niektorých. a ja hovorím, ak nájdu archeologovia niečo čo pasovať bude... tak predsa nemôže byť žiaden problém rozšíriť starý alebo nový zákon.. po celom procese schvaľovania.. či?? rozšíriť poznanie o nové skutočnoasti, aj keď staré tisíce rokov.. ty v tom problém vidíš?? k môjmu správaniu.. v čom je podobné?? s jehovistami?? veď čítaj pozorne.. ja vychádzam z prekladov starého či nového zákona a nie z nejakých svetiel.. a len opisujem nesúlad textu s všeobecne prijatým názorom.. ako teraz prvý hriech.. vidíš v písme satana? diabla?? ja teda nie.. tak na to upozorním. kde sa vzalo všeobecné presvedčenie, že ho spôsobil diabol?? a nie človek sám??? o toto ide mne.. o pozorné čítanie a dostanie odpovedí v diskusii..
ved mu ich vrátila.. on predtým zaplatil nimi svoj dlh.. čiže začalo sa od konca :D
existuje ešte tá obchodná sieť čo si spomenula?? myslím že ani nie.. raj.. :-D
tomix.. to som vysvetil vyššie.. je časový NESÚLAD medzi mojžišom 1 a tri.. si to pozri.. takže si neodporujem.. len predpokladám, že mojžiš tRi patrí pred mojžiša 1... tu je mierny nesúlad.. a dokonca i v 1tke tam hovorí.. že môžu jesť zo všetkého čo je NA ZEMI... teda toto "je pravdepodobne až po vyhnaní z raja".. lebu tu nie je žiaden zákaz jesť zo stromu "poznania" takže mojžiš 1:28-30 musí byť až po vyhnaní z raja..teda po mojžišovi 3:1-24.....lebo v mojžišovi 1.. NA ZEMI nemali NIČ zakázané..ani sex ani strom poznania.. tam mohli jesť zo všetkého.... takže podľa mojžiša 1:28-29 by nemohli spáchať prvý hriech.. lebo im dal k dispozícii VŠEKY stormy aj byliny.. :-) rovnako ako im dal aj rozmnožovanie.. len v trojke - v rakji to mali zakázané.. a porušili to.. takže sa nepletiem.. len poukazujem na časový nesúlad medzi kapitolami ... to je všetko.. a na základe reakcie po prvom hriechu atreste zaň usudzujem že MUSELO ísť o SEX....a rozmnožovanie..
a tu to máž z vášho prekladu.. aby si nepovedal, že to tam nie je... tiež mojžiš 1:29:
29 A Boh ďalej povedal: „Hľa, dal som vám všetko rastlinstvo nesúce semeno, ktoré je na povrchu celej zeme, a každý strom, na ktorom je ovocie stromu nesúce semeno. Nech vám to slúži ako potrava.
už som ti písal že nie som jehovista.. ale prečo b y som mal apriori vylúčiť nájdenie textov patriacich do starého či nového zákona???? ty vieš že to čo je zapísané je všetko čo existovalo a patrilo tam?? veď sa starý zákon podával ústne niekoľko stoviek rokov.. a až potom sa dostal do písomnej podoby.. v akej ho poznáme.. to isté nový zákon.. rozhodlo sa, čo tam bude a čo tam nebude z toho čo sme mali zapísané a poznali sme.. prečo vylúčiť možnosť, že spoznáme niečo čo tam nie je a patrí to tam??? lebo??? :-)
presne.. súhlasím s repress...stvoril človeka na svoj obraz.. jediné čo mu nedal bola dokonalosť.. a tak sa stalo, že človek neuposlúchol boha .. ale znova sa pýtam.. v opise prvého hriechu nikde nie je spomenutý diabol- satan.. prečo ho teda pripisujeme jemu?? lebo nás to učili???? žeby na takú podstatnú vec mojžiš zabudol?????? nemôžeme pripustiť, že ten hriech vyšiel z nás???? musíme to na niekoho hodiť???
a prečo ak sa evidentne nájde nový zvitok s textom, ktorý bude doplnkom toho čo poznáme, by to nemalo padnúť do biblie.. ak to bude evidentne jej súčasťou a chýbajúcou časťou??? kde je napísané, že taký text neexistuje???
presne tuto..: mojžiš 1: 28A Bôh ich požehnal a Bôh im riekol: Ploďte sa a množte sa a naplňte zem a podmaňte si ju a vládnite nad morskými rybami a nad nebeským vtáctvom i nad každým živým tvorom, ktorý sa plazí na zemi. 29A Bôh riekol: Hľa, dal som vám každú bylinu, ktorá plodí semä a ktorá je na tvári celej zeme, i každý strom, na ktorom je ovocie stromu, ktorý plodí semä. To všetko vám bude za pokrm. 30A všetkým zvieratám zemským a všetkému vtáctvu nebeskému a všetkému, čo sa plazí na zemi, v čom je živá duša, dal som za pokrm všetko zelené byliny. A bolo tak. .. prečo zamlčuješ VERŠ 29????? kde im to dáva aj k jedlu????
neviem.. občas sa javí že ano.. ale zrovna tu to vyzerá že nie.. ale to stále nedáva odpoveď na mnou položenú otázku.. kde sa tam vzal diabol??? keď ho tam mojžiš nespomína??? a to že šlo o zákaz pravdepodobne sexu som ti vysvetlil.. z čoho vychádzam.. ty snád uznáš, že ak mali v 1:28 VŠETKO DOVOLENÉ.. tak to muselo byť až po vyhnaní z raja.. teda po TROJKE.. či?? teda až po prvom hriechu.. lebo podľa 1:28 by to žiaden hriech nebol.. lebo mohli jesť všetko.. aj sa množiť.. :-) ozaj už musím ísť variť.. skús odpovedať.. nie sa len pýtať...
nie je to dostupné.. ollmo.. daj aj ty niečo do diskusie.... myšlienok máš určite dosť..
bavíme sa o biblickom výklade stvorenia a umiestnenia človeka nazem.... o žiadnom inom.. geneticky.... je to niekde inde samozrejme, nie v mezopotámii.. ale toto poznanie je zatiaľ neúplné..lebo sa vyvíja podľa stále nových poznatkov o genofonde.. a DNA celého ľudstva.. to biblické je zapísané a je teda úplné.. lebo starý zákon sa už nedopĺňa, hoci sa nachádzajú nové artefakty so zápismi.. doplnenie by bolo veľmi zložité a pre veriacich akejkoľvek viery( židovskej či kresťanskej alebo moslimskej .. skoro nepredstaviteľné..
vzal prach zeme.. takže kde asi?? v nebi mal prach zeme?? na zemi ho mal.. či?? ale po stvorení ho dal do raja v edene.. nie priamo na zem okolo edenu..ved som ti napísal.. je to časovo zle usporiadané.. lepšie povedané mojžiš 3 sa vracia do obdobia pred mojžiš 1:28... lebo tam im nič nezakázal.. žiaden strom nemali zakázaný.. ani množenie nemali zakázané.. z toho vyplýva.. že tá TROJKA musí byť časovo pred 1:28...... alebo je ešte iná úplne nepredstaviteľná myšlienka.. že celý mojžiš TRI v pôvodných textoch vôbec nebol.. ale že ho niekto neskôr dopísal.... to neviem posúdiť.. nie som lingvista, aby som posúdil súlad syntaxu.. či je písmo v tejto časti od toho istého autora.. či nebolo doplnené neskôr z nejakého dôvodu.. len vidím časový nesúlad medzi jednotkou a trojkou..
musím variť.. lebo nežijem v edene.. a nemôžem si to vziať hotové.. všetkým diskutérom peknú slnečnú nedeľu želám..
a ty odpovedz na moju základnú.. kde sa tam vzal diabol??? keď v starom zákone tam nie je???? pri prvom hriechu?? všade kde je zlo evidentne od diabla.. tak je to napísané.. prečo tu nie??
:-) 2:7 A Hospodin Bôh utvoril Adama, človeka, vezmúc prach zo zeme a vdýchnul do jeho nozdier dych života, a človek sa stal živou dušou. 8A Hospodin Bôh vysadil zahradu čiže raj v Édene, od východu, a tam postavil človeka, ktorého utvoril.
no moja základná otázka bola... prečo sme tam prirobili diabla????do prvého hriechu?? keď sa nikde nespomína??? to že šlo o sex je úvaha vychádzajúca z trestu ktorý dostala eva a z toho že si ako prvé zakryli pohlavie a nie hlavu.... a uznaj.. museli byť najskôr v raji.. a nie na zemi.. na zemi nemali NIČ zakázané.. ani stom poznania.. ani rozmnožovanie..aj keď je samozrejme raj na zemi.. ale postupnosť bola pravdepodobne taká, že ich po stvorení daj do raja.. so zákazom..a až potom ich vyhnal na ZEM.. mimo raja.. bez zákazov..3- 23A Hospodin Bôh ho poslal preč z raja, zo zahrady Édena, aby obrábal zem, z ktorej bol vzatý....
ved ti vravím.. že je tu nesúlad v kapitolách.. plodenie a množenie im je dané až NA ZEMI.. dovtedy boli v raji... a tak mojžiš 1:28 musí v čase byť po trojke.. potom by to sedelo.. lebo v jednotke nemajú NIČ zakázané.. LEBO UŽ SÚ na zemi a nie v raji.. takže tvoja prvá výhrada že mali povolený sex a teda o sex nešlo je časovo nesprávna..
Odporúčame